یادداشت های فرزندم پوریا وحیدی

به روز رسانی مطالب در وبلاگ فرزندم www.pouriavahidi.blogfa.com موجود است.

یادداشت های من (پوریا وحیدی) در سال ۱۳۹۰:

من امسال کلاس پنجم دبستان در مدرسه سما (وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی) بودم. امسال با تلاش فراوان و البته داشتن معلمی بسیار خوب (جناب آقای محمد صبوحی) توانستم در آزمون های نوبت اول و دوم تیزهوشان ورود به مقطع راهنمایی قبول شوم. پس از اعلام نتایج نوبت دوم تیزهوشان، پدرم تصمیم گرفت در روزنامه از من تشکر کند ولی پیشنهاد من این بود که این قدردانی از معلمانم باشد. برای همین پدر و مادرم متن زیر را تهیه کردند و در روزنامه محلی آوای خراسان جنوبی در روز شنبه ۴ تیر ۱۳۹۰ به چاپ رساندند:

Pouria gifted

از خداوند بزرگ سپاسگزارم که به من توفیق عنایت فرمود تا بتوانم در آزمون های تیزهوشان قبول شوم. البته من در آزمون نمونه هم قبول شدم ولی ترجیح می دهم که در تیزهوشان به تحصیلاتم ادامه دهم تا در آینده فرد موفقی برای جامعه باشم.

انشایی که در سال پنجم (۱۳۸۹) به درخواست جناب آقای محمد صبوحی معلم ارجمندم نوشتم:

به نام خدا
در باره ی موضوعی تخیلی انشایی بنویسید.
من دوست دارم که در آینده که بزرگ شدم یک سفینه ی فضایی بسازم که بسیارمجهز و جدید باشد. من دوست دارم این سفینه ی من از سرعت نور که سیصد هزار کیلومتر درثانیه است تند تر برود. من دوست دارم با این سفینه ی فضایی به همه ی کره های منظومه ی شمسی سفرکنم و از آن کره ها اطلاعات زیادی به دست بیاورم که برای بشر مفید باشد. اما با سفینه های معمولی نمی شود به همه ی کره ها سفر کرد چون در بعضی از آن ها هوا خیلی گرم و در بعضی دیگر هوا خیلی سرد و در برخی نیز اکسیژن برای تنفس وجود ندارد. من می خواهم این سفینه را طوری بسازم که دمای داخل آن تغییر نکند یعنی در کره های سرد هوای داخل سفینه با کره های گرم یکسان باشد و در آن کپسول های زیادی باشد که در آن ها گاز اکسیژن باشد و بتوان به راحتی تنفس کرد.
یادداشت های من (پوریا وحیدی) مربوط به سال ۱۳۸۷:

من پوریا وحیدی هستم. من در سال ۱۳۷۹ به دنیا آمدم. من در مدرسه سال اوّل و سه ترم در زبان شاگرد اوّل بودم. من الآن (سال ۱۳۸۷) کلاس دوّم در مدرسه سما هستم. من ترم اوّل زبان انگلیسی را در آموزشگاه خوارزمی خواندم. من ترم دوّم و سوّم زبان را هم در آموزشگاه خوارزمی خواندم و باید ترم چهارم را هم ثبت نام کنم. پدرم به من قول داده است که اگر کلاس دوّم ، سوّم ، چهارم و پنجم همه ی نمره هایم بیست باشد برایم کامپیوتر می خرد. من وقتی کلاس اوّل بودم، چون همه ی نمراتم بیست بود و به جایی که نه ماه به مدرسه بروم، سه ماه و نیم به مدرسه رفتم و شاگرد اوّل شدم، پدرم برایم یک دوچرخه خرید. من و  پدرم به زبان انگلیسی خیلی علاقه داریم. من خیلی دوست دارم تا زبانم مثل پدرم خوب شود. من حروف های زبان را از A تا Z بلد هستم. ترم های اوّل، دوّم و سوّم زبان خیلی آسان و راحت بود. من در سال اوّل چون سه ماه و نیم به مدرسه رفته بودم، از دوستانم خیلی عقب تر بودم و برای همین معلّمم خانم چهکندی به من می گفت: “به پدرت بگو تو را در ساعت ۵ عصر به خانه ی من بیاورد تا به تو درس بدهم که به بچه ها برسی”. من هم به خانم معلّمم می گفتم: “باشه حتماً به پدرم می گویم”. من ریاضی را مثل زبان خیلی دوست دارم و برای همین نمره های ریاضی ام در امتحان بیست است و در پیک هفتگی خانم آموزگارم برایم می نویسد: “هزار آفرین، یا صد آفرین، یا هزار و سیصد آفرین پسر گلم”. همه ی مدرسه ها ساعت ۱۲ تعطیل می شوند ولی ما ساعت ۱ تعطیل می شویم و یک ساعت زبان انگلیسی کار می کنیم.  نمره های زبانم هم در مدرسه بیست است و دو امتحان داده ایم که نمره هایم در هر دو بیست بوده است. ما در روزهای شنبه و دوشنبه زبان داشتیم و در روزهای یکشنبه و سه شنبه کتاب کار سما، در روز چهارشنبه قرآن و پنج شنبه ساعت ۱۲ تعطیل می شدیم. من روزهای زوج که از مدرسه به خانه می آمدم، ساعت ۵:۴۰ دقیقه به آموزشگاه خوارزمی برای یادگیری زبان می رفتم اما در روزهای فرد، درس های مدرسه را می خواندم.
حالا خلاصه های درس هایم را برایتان می گویم:

خلاصه درس “ریاضی” سال اوّل:
۱. وصل کنید.

 

۲. در هر شکل عدد مناسب بنویسید.

۳. جمع کنید.


۴ . و صل کنید.

خلاصه درس “بخوانیم” سال اوّل:
آب آبی. دریا آبی. آب، دریا، باد، باران. ابر، باد، بادبادک در باد. باد باد باد، ابر باران داد.
مدرسه پرچم دارد. مدرسه مدیر دارد.
دست، سبد، یاس، آزاده در کلاس. دست دست دست، بابا تاب بست. آباد آباد، ایران آباد. بیدار بیدار، ایرانی بیدار.
در بازار از بزّازی بیرون آمدیم. مادرم از قنّادی شیرینی خرید.
آیا تاکنون دریا را دیده ای؟ صدای موج دریا به گوش می رسید. جانورانی مانند نهنگ، کوسه، ارّه ماهی و هشت پا مخصوص دریا هستند. تابستان گذشته با پدر، مادر و برادرم به مازندران رفتیم. بچّه های خوب و با ادب پیش خدا و همه کس عزیز هستند.
هر وقت حلزون احساس ترس می کند، بدنش را داخل صدف می برد.
صدای اذان را از مسجد شنیدم. با پدرم به مسجد رفتم. وقتی وارد مسجد شدیم، دوستم رضا در مسجد نبود. پدرش را دیدم. به او سلام کردم و پرسیدم چرا امروز رضا نیامده است. پدرش گفت: “رضا مریض است”. من و پدرم برای سلامتی رضا دعا کردیم. بعد از نماز از پدرم اجازه گرفتم و به دیدن رضا رفتم.
روز دوازدهم بهمن بود. ما در حیاط صف بسته بودیم و مدیر از خاطرات روز اوّل انقلاب تعریف می کرد. او می گفت:”شما آن روز به دنیا نیامده بودید. مردم ما به رهبری امام خمینی، به خیابان ها آمدند و راه پیمایی کردند. آنها شعار می دادند: “اللّه اکبر، خمینی رهبر”. شاه امام را از مردم دور کرده بود. مردم شاه را نمی خواستند. طولی نکشید که شاه از ایران رفت. امام به وطن آمد. ده روز است که به آن دهه فجر می گویند. ما هر سال دهه فجر را جشن می گیریم و یاد امام و شهیدان انقلاب را گرامی می داریم.
دو مرغابی و یک لاک پشت در کنار آبگیری زندگی می کردند. با گرم شدن هوا، آبگیر هم خشک شد. مرغابی ها مجبور شدند از آنجا بروند. لاک پشت گفت:”من هم با شما می آیم”. مرغابی ها گفتند:”تو که نمی توانی مثل ما پرواز کنی”. لاک پشت غمگین شد. مرغابی ها با هم فکر کردند تا راهی پیدا کنند. روز بعد کلاغ و جغد دیدند که دو مرغابی چوبی را به منقار گرفته اند و لاک پشتی را با خود می برند. آنها جیغ زدند و گفتند:”لاک پشت شده پرنده!”. مرغابی ها به لاک پشت گفته بودند که در راه، هر کس هر چه گفت، گوش نکند و جواب ندهد. او مدتی ساکت ماند و بعد فریاد زد:”پریدم که پریدم!”. اما تا دهانش را باز کرد، از بالا به پایین افتاد.
پیامبر ما، حضرت محمّد (ص)، در شهر مکّه به دنیا آمدند. روزی که پیامبر به دنیا آمدند، مادرشان آمنه خیلی خوشحال شد. حضرت محمّد (ص) شش ساله بود که مادرش را از دست داد. از آن به بعد عمویش از او مواظبت می کرد. وقتی پیامبر بزرگ شد، بعضی شب ها برای عبادت به کوهی که نزدیک مکّه بود، می رفت. یک شب در کوه، صدای فرشته ای را شنید که به او می گفت:”تو پیامبر خدا هستی و باید با ظلم و بدی مبارزه کنی”. روزی که حضرت محمّد (ص) به پیامبری رسید، “روز مبعث” نام دارد. ما مسلمانان این روز را جشن می گیریم.

خلاصه درس “علوم” سال اوّل:
ما باید هر وعده مسواک بزنیم. ما باید هر روز یک لیوان شیر بخوریم. ما نباید با دوچرخه و ماشین زیاد تند برویم، چون خیلی خطرناک است. صدای بلند برای گوش ضرر دارد. وقتی دیگران جوشکاری می کنند، ما نباید نگاه کنیم. برای این که بدنمان قوی شود، باید دوش بگیریم، بازی کنیم، ورزش کنیم، غذا بخوریم و به اندازه کافی بخوابیم. قبل از غذا باید دست هایمان را بشوییم. ما باید پوست بیسکویت و کیک را در سطل آشغال بریزیم. ما نباید آشغال ها را در خیابان یا جوی آب بریزیم. ما باید تا ۷ سالگی واکسن بزنیم. سالی یک یا دو بار پزشک باید ما را معاینه کند. ما می توانیم به صداهای اطراف گوش دهیم و صداها را شناسایی کنیم. ما می توانیم بوها را هم شناسایی کنیم. ما می توانیم با دیدن، گوش کردن، بوییدن، چشیدن و لمس کردن، در باره ی چیزهای اطراف خود گفت و گو کنیم. ما باید از چشم و گوش خود مواظبت کنیم. خوردن صبحانه بسیار مهم است و به سلامت ما کمک می کند. رعایت پاکیزگی و نظافت به سلامتی ما کمک می کند. میکروب ها جانداران ریزی هستند که فقط با میکروسکوپ دیده می شوند. میکروب ها در جاهای کثیف زیادند و از راه های مختلف ما را بیمار می کنند. رعایت نکات ایمنی در خانه و بیرون خانه به سلامت ما کمک می کند. ما باید مواظب باشیم تا چاقو، قیچی و وسایل تیز به بدن ما آسیب نرسانند. ما نباید با وسایل برقی بازی کنیم، چون خیلی خطرناک هستند. بعضی از جانوران، جانوران دیگر و بعضی گیاهان را می خورند. جانوران به شکل های مختلف و برای پیدا کردن غذا و فرار از خطر، حرکت می کنند. بعضی از جانوران لانه می سازند. بعضی از جانوران مهاجرت می کنند. ساقه ها و برگ ها گوناگونند. بیش تر گیاهان گل و میوه دارند. خورشید بسیار گرم و پر نور است. همه ی جاها و همه ی چیزها به یک اندازه گرم نیستند. از گرما برای پختن غذا استفاده می کنیم. بعضی چیزها را در حال حرکت و بعضی را ساکن می بینیم. چرخ حرکت را آسان می کند. از آهن ربا استفاده های گوناگونی می شود. آهن ربا شکل های مختلفی دارد. آب به شکل های مختلف و در جاهای گوناگون وجود دارد. آب را باید پاکیزه نگه داریم. در مصرف آب باید صرفه جویی کنیم. سنگ در جاهای مختلفی پیدا می شود و از آن استفاده های زیادی می شود. خاک در بیشتر جاها پیدا می شود و خاک ها گوناگونند. بعضی از جانوران در خاک زندگی می کنند.

خلاصه درس “ریاضی” سال دوّم:
۱. عدد بگذارید.

؟ ۩ ۩ ۩ ۩ ۩ ؟

پاسخ: سمت راست ۵ ، سمت چپ ۵

؟ ۩ ۩ ۩ ۩ ۩ ۩ ؟

پاسخ: سمت راست ۴ ، سمت چپ ۶

۲. عدد ۱۲۵ برابر است با ۵ یکی، ۲ ده تایی و ۱ صدتایی.
۳. عدد ۵۲ برابر است با ۵ ده تایی، ۲ یکی و ۰ صدتایی.
۴. حاصل ۸+۱۱ را به روش جدا کردن دسته ده تایی بدست آورید. جواب: ۱۹=۹+۱۰=۸+۱۱
۵. حاصل ۹+۹ ، ۸+۹ ، ۸+۸ و ۲+۹ را به روش جدا کردن دسته ده تایی بنویسید.
۱۸=۸+۱۰=۹+۹
۱۷=۷+۱۰=۸+۹
۱۶=۶+۱۰=۸+۸
۱۱=۱+۱۰=۲+۹
۶. حاصل ۷=۸-(۵+۱۰) را روی محور اعداد نشان دهید.

۷. شکل زیر چه عددی است؟

پاسخ: ۱۲۳۶

۸. ۴ تا پنج تا چقدر می شود؟

۹. در بین اعداد زیر، اعداد زوج را انتخاب کنید.

۵۰ ۳ ۳۰ ۱ ۴۰ ۱۹ ۱۸ ۱۶ ۱۴ ۹ ۷ ۱۷ ۱۵ ۲۰

پاسخ: ۵۰ ، ۳۰، ۴۰، ۱۸، ۱۶، ۱۴، و ۲۰
۱۰. کوروش ۵۴ بادبادک درست کرد. ۲۰ عدد را به برادرش آرش داد و ۱۳ عدد را به خواهرش آناهیتا داد. چقدر بادبادک برایش مانده است؟
پاسخ: اول ۲۰ را با ۱۳ جمع می کنیم. حاصل می شود: ۳۳=۱۳+۲۰ و بعد عدد ۵۴ را منهای عدد ۳۳ می کنیم و جواب مسئله می شود: ۲۱=۳۳-۵۴

۱۱. یک ماشین ۴ چرخ دارد. ۱۵ ماشین چند چرخ دارد؟
پاسخ: ۶۰=۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴+۴

۱۲. رقم های ۵ در عدد ۵۵ چه تفاوتی با هم دارند؟
پاسخ: رقم ۵ سمت راست، یکان است و رقم ۵ سمت چپ دهگان است.

۱۳. با عدد قبل و بعد بزرگترین عدد زوج سه رقمی، یک جمع بنویس و تفریق نظیر آن را هم بنویس.
پاسخ: ۱۹۹۶=۹۹۷+۹۹۹ ، ۹۹۷=۹۹۹-۱۹۹۶ ، ۹۹۹=۹۹۷-۱۹۹۶

۱۴. من چه عددی هستم که اگر من را با خودم جمع کنی، کوچکترین عدد زوج سه رقمی می شوم؟
پاسخ: ۵۰

۱۵. بین دو نقطه چند خط راست می توان کشید؟
پاسخ: یک خط

۱۶. کدام عدد سه رقمی است که صدگان آن بزرگترین عدد فرد یک رقمی است. دهگان آن نصف عدد ۸ است و مجموع ارقام آن ۲۱ است؟
پاسخ: بزرگترین عدد فرد یک رقمی ۹ است. نصف عدد ۸ می شود ۴. اگر عدد ۹ را با ۴ جمع کنیم، ۱۳ می شود و اگر عدد ۲۱ را منهای عدد ۱۳ کنیم، حاصل ۸ می شود. پس جواب مسئله، عدد ۹۴۸ است.

۱۷. جای خالی را پر کنید.
هر ….. سال یک بار، اسفند ….. روز است. (جواب: چهار ، سی)
از فروردین تا شهریور، هر ماه …. روز است (جواب: ۳۱)
از مهر تا بهمن، هر ماه …. روز است. (جواب: ۳۰)
اسفند …. روز است. (جواب: ۲۹)

۱۸. نام هر شکل، تعداد قطر و تعداد ضلع ها را بنویسید.

پاسخ:
۱. لوزی: ۲ قطر و ۴ ضلع دارد.
۲. مثلث: قطر ندارد و ۳ ضلع دارد.
۳. مربع: ۲ قطر و ۴ ضلع دارد.
۴. دایره: بی نهایت قطر دارد و ضلع ندارد.
۵. مستطیل: ۲ قطر و ۴ ضلع دارد.

خلاصه درس “بخوانیم” سال دوّم:

خدای مهربان
خدایا به من کمک کن تا چیز ها را بهتر ببینم و صدا ها را بهتر بشنوم. خدایا از آموزگار سال گذشته هم سپاس گزارم که خواندن و نوشتن را به من یاد داد.

مدرسه ی ما
آن روز برای رضا روز خوبی بود. خانم آموزگار در کلاس ایستاده بود و با هر بچّه ای که وارد کلاس می شد سلام و احوال پرسی می کرد.

کتاب خانه ی کوچک ما
خانم آموزگار گفت بجّه های عزیز شما باید به سراغ کتاب ها و مجلّه های مخصوص خودتان بروید.

لبخند شیرین
آن روز همین که شیرین وارد مدرسه شد، چشمش به نرگس افتاد و به شوخی پرسید: “دندانت کو؟”.  شیرین ناراحت شد و خجالت کشید. روز بعد دندان نرگس افتاد و تصمیم گرفت که حتماً از شیرین عذرخواهی کند.

خرس کوچولو
خرس کوچولو بارها شنیده بود که میکروب ها موجودات خطرناکی هستند. به همین دلیل، تصمیم گرفت با آنها بجنگد. روز بعد چوبی برداشت و به راه افتاد. در راه به یک بچه فیل رسید. از او پرسید: “تو میکروب ها را این طرف ها ندیده ای؟ من می خواهم با آنها بجنگم”. خرس کوچولو که از حرف های بچه فیل چیزی نفهمیده بود، ناراحت به راه افتاد. در راه به بچه گنجشکی رسید و از او پرسید: “تو میکروب ها را این طرف ها ندیده ای؟ من می خواهم با آنها بجنگم”. خرس کوچولو که از حرف های بچه گنجشک هم چیزی نفهمیده بود، به راه افتاد. در راه خسته و گرسنه زیر یک درخت نشست. در بالای درخت یک کندوی عسل بود. خرس کوچولو از درخت بالا رفت و عسل ها را با همان دست های کثیفش خورد. روز بعد خرس کوچولو بیمار شد و دیگر نتوانست به جنگ میکروب ها برود.

مدرسه خرگوش ها
خانم آموزگار با سبد هویج وارد شد و پرسید: “چرا خدا به ما گوش داده است؟”. پشمالو گفت: “برای این که صداها را بشنویم”. آموزگار پرسید: “اگر گوش نداشتیم، چه می شد؟”. دم پنبه ای جواب داد: “هیچ صدایی را نمی شنیدیم”. چشم قرمزی پرسید: “اگر صدایی را نمی شنیدیم، چه می شد؟”. خاکستری جواب داد: “خطرهای زیادی مثل صدای روباه و شغال ها را نمی شنیدیم”. معلم گفت: “این هویج ها جایزه من به شماست که به سؤال های من پاسخ های خوبی دادید”.

مثل گل
این صدای مهربان مادرم بود که برای خواهر ناز و کوچولویم فاطمه لالایی می خواند. علی می گوید: ” کاش فاطمه زودتر بزرگ می شد تا با من بازی کند”. مادر گفت: “عجله نکن. فاطمه کم کم بزرگ می شود. اما تو می توانی هر وقت از مدرسه به خانه می آیی، مراقب او باشی”. من هم تصمیم گرفتم که هر وقت از مدرسه به خانه می آیم، مراقب او باشم.

کوشا و نوشا
دو پرنده کوچک در جنگلی زندگی می کردند. اسم یکی کوشا و اسم دیگری نوشا بود. روزی پدر و مادرشان به آنها گفتند: “شما دیگر بزرگ شده اید و غیر از بازی کردن باید چیزهای دیگری هم یاد بگیرید. آنها در راه دارکوبی را دیدند و از او خواستند که به آنها پزشکی بیاموزد. دارکوب گفت: “شما باید پنج سال سخت تلاش کنید”. کوشا و نوشا قبول کردند. دو سال گذشت. کوشا به آموختن ادامه داد ولی نوشا از آموختن خسته شد. نوشا در راه به لک لکی رسید که در ساختن لانه های محکم استاد بود. از او خواست که به او لانه سازی یاد بدهد. لک لک قبول کرد که در مدت چهار سال به او لانه سازی یاد بدهد. دو سال نگذشته بود که نوشا از این کار هم خسته شد و از پیش او رفت. این بار به بلبلی رسید و از او خواست که معلمش بشود. بلبل گفت: “بسیار خوب، اما تو باید آواز خواندن را خوب یاد بگیری و تمرین کنی”. این کار چند سال طول می کشد. نوشا قبول کرد ولی هنوز یک سال نگذشته بود که از آموختن آواز هم خسته شد. او تصمیم گرفت به خانه پیش پدر و مادر پیرش برگردد.

از همه زیباتر
یکی بود یکی نبود، غیر از خدا هیچ کس نبود. در آن آسمان آبی هفت بچه رنگین کمان بازی می کردند.  بچّه های رگین کمان به رنگ های مختلف بودند. قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، و بنفش. قرمز می گفت: “من از همه زیباترم”. سبز می گفت: “نه، من از همه زیباترم”. بقیّه هم همین حرف را می زدند. آنها با هم مسابقه گذاشتند. اوّل قرمز آمد و همه آسمان را به رنگ قرمز در آورد. بچّه های روی زمین تا دیدند آسمان قرمز شده است، پا به فرار گذاشتند. سپس هر کدام آمدند و آسمان را به رنگ خود در آوردند. اما بچّه های روی زمین از هیچ کدام خوششان نیامد. بچّه های رنگین کمان ناراحت شدند و گریه کردند. خورشید گفت: “بچّه های رنگین کمان، گریه نکنید. همهی شما وقتی با هم باشید زیبا هستید”.

دوستان ما
چه گندم های زرد و قشنگی! این ها را چه کسی کاشته است؟ کشاورز کوشا. چه کوچه ها و خیابان های پاکیزه ای! چه کسی آن ها را تمیز و پاکیزه کرده است؟ رفتگر مهربان. چه باغ های سرسبز و چه گل های خوش رنگی! این ها را چه کسی کاشته است؟ باغبان زحمت کش. چه کلاس شاداب و بانشاطی! چه دانش آموزان پرتلاش و مهربانی! این گل های شاداب را چه کسی پرورش داده است؟ معلّم دانایی که دوست ماست.

پرواز موج
خورشید وسط آسمان نشسته بود. موج کوچولو را دید که خیلی ناراحت است. از او پرسید: “چرا این قدر ناراحتی؟”. موج گفت: “دلم می خواهد مثل چند روز پیش به شکل ابر در بیایم”. خورشید گفت: “چه شد که به دریا آمدی؟”. موج گفت: “یک روز باد تندی وزید و ما را به بالای آسمان برد. آن جا هوا خیلی سرد بود. برای همین باران شدیم و روی دریا باریدیم”. خورشید گفت: “حالا چرا دلت می خواهد دوباره به شکل ابر در بیایی؟”. موج گفت: “دوست دارم در آسمان به این طرف و آن طرف بروم. در آنجا باران بشوم و بر زمین هایی که به آب نیاز دارند ببارم و گل ها، گیاهان، و کودکان تشنه را سیراب کنم. خورشید لبخند زیبایی زد و گفت: “من می توانم دوباره تو را به شکل ابر قشنگی در بیاورم”. موج گفت: “راست می گویی؟”. خورشید گفت: “بله” و با گرمای خود او را بخار کرد و به شکل ابر در آورد و موج کوچولو در آسمان آن قدر بالا رفت که توانست صورت خورشید را ببوسد.

حنایی
حنایی و جوجه هایش در حیاط به این طرف و آن طرف می رفتند و دانه و سنگ ریزه بر می چیدند. موشی از آنجا گذشت و با خودش گفت: “بیچاره ها حتماً غذایی پیدا نکرده اند که شن می خورند”. موش به لانه اش رفت و برای آن ها دانه آورد. حنایی تشکّر کرد و گفت: “ما به اندازه کافی دانه داریم که بخوریم”. موش گفت: “شما که داشتید سنگ ریزه می خوردید”. حنایی و جوجه هایش خندیدند و گفتند: “چون دانه ها سفت هستند، ما باید این سنگ ریزه ها را بخوریم تا غذایمان هضم شود و مریض نشویم”.

از همه مهربان تر
یک روز از مادرم پرسیدم: “دعا یعنی چه؟”. مادرم گفت: “دعا یعنی حرف زدن با خدا و یاری خواستن از او”. وقتی فهمیدم دعا یعنی چه، تصمیم گرفتم که من هم دعا کنم، مثلاً دعا کنم که پدر و مادرم همیشه سالم باشند. خدایا! مادرم می گوید تو از همه مهربان تر هستی. من می دانم که تو انسان های مهربان را دوست داری، پس همیشه سعی می کنم با بچّه های کوچکتر از خودم و هم کلاسی هایم مهربان باشم تا تو مرا بیش تر دوست بداری.

زیارت
زینب داخل حرم ایستاده بود و آیینه کاری های روی دیوارها را تماشا می کرد. بوی گلاب می آمد. همه دعا می خواندند. زینب هم داشت زیر لب دعا می کرد که مادرش گفت: “بیا به صحن برویم و کبوترهای حرم را تماشا کنیم”. آن ها به صحن رفتند و زینب ده ها کبوتر را در گوشه حرم دید. بعد به آرامی برای آن ها دانه پاشید. چیزی نگذشت که صدای اذان بلند شد و زینب و مادرش در حرم نماز خواندند.

پرچم
آفتاب قشنگ صبحگاهی می تابید و نسیم آهسته می وزید و پرچم زیبای ایران را در میدان شهر تکان می داد. پدرم وقتی دید که من به پرچم نگاه می کنم، پرسید: “امین جان می دانی پرچم برای چیست؟”. گفتم: “نه”. پدرم گفت: “هر کشور پرچمی دارد. پرچم نشانه ی وجود یک کشور و آزادی و سربلندی آن است. هر کدام از رنگ های پرچم نشانه ی چیزی است، مثلاً پرچم ایران سه رنگ دارد. رنگ سبز نشانه ی سرسبزی، رنگ سفید نشانه ی صلح و دوستی و رنگ سرخ نشانه ی این است که ما از میهن خود دفاع می کنیم”. من دوباره به پرچم نگاه کردم و پرسیدم: “پدر نشانه ی وسط پرچم چیست؟”. پدرم گفت: “کلمه ی اللّه است که به شکل گل لاله هم دیده می شود”.

نوروز
بسیاری از مردم جهان، اوّلین روز سال جدید خود را جشن می گیرند. همه ی این جشن ها زیبا هستند ولی جشن نوروز شکوه دیگری دارد. روز اوّل فروردین، نخستین روز سال نو است که به آن نوروز می گویند. نوروز آغاز فصل سرسبزی باغ ها، دشت ها و کشتزارهاست و نیز هنگام شکوفه کردن درختان و بیدار شدن جانوران از خواب زمستانی است. ما ایرانیان عید نوروز را جشن می گیریم و هنگام تحویل سال، سفره ی هفت سین می چینیم و همه ی اعضای خانواده کنار سفره هفت سین دعا می خوانند و از خداوند می خواهند که اخلاق آن ها را خوب و خوب تر نماید. در سفره هفت سین قرآن، آینه، شمع های روشن و هفت چیز که نام آن ها با “س” شروع می شود، می گذارند. این هفت چیز سبزه، سرکه، سماق، سمنو، سنجد، سیر، و سیب هستند. هم چنین در سفره ی هفت سین تخم مرغ های رنگ کرده، گل و شیرینی، و ظرف آبی که ماهی کوچک قرمزی در آن شنا می کند، می گذارند. مردم کشور ما نوروزی بسیار زیبا دارند.

خاطره
نسیمی آرام می وزید. بوی گل ها و سبزه های تازه همه جا پیچیده بود. پرندگان پرواز می کردند. در آن هوای بهاری من و خواهرم کنار چشمه نشسته بودیم. به او گفتم: “می آیی برویم بازی کنیم؟”. در کنار جوی آب شاپرک قشنگی را دیدیم که روی شاخه نشسته بود. در همین موقع صدای جیک جیک پرنده ای را شنیدم. وقتی نگاه کردم پرنده کوچکی را میان سبزه ها دیدم. معلوم بود که از لانه پایین افتاده است. ما با کمک بابا پرنده را به لانه اش برگردانیم. پدر و مادرش بالای سر ما سر و صدا می کردند. انگار داشتند از ما تشکّر می کردند. پدرم گفت: “بچّه های عزیز، خدا کسی را که به حیوانات مهربانی و محبّت کند، دوست دارد”.

پروانه ها
من یک پروانه ام. با بال های رنگارنگ. بیش تر پروانه ها در دشت و باغ زندگی می کنند. غذای پروانه ها شهد گل ها است. ما پروانه ها تخم می گذاریم و بعد از آن ها کرم های کوچکی بیرون می‌آیند و کم کم بزرگ می شوند. این کرم ها با آب دهانشان رشته هایی درست می کنند و با آن ها دور خودشان پیله می سازند و در پیله می مانند تا پروانه شوند. من یکی از این پروانه ها هستم. من و دوستانم در یک باغ پر گل زندگی میکنیم.

هنرمند
پدرم می گوید : ” من دوست دارم فرزندم هنرمند باشد، یک هنرمند خوب .” پدر می گوید :” دخترم ، تو اگر بتوانی سفالگر بشوی و با گل چیزهای زیبا بسازی، هنرمندی. قالی بافی هم هنر است، عکاسی هم هنر است. از  پدرم می پرسم :” آیا بازیگر سینما هم هنرمند است ؟ او جواب می دهد :” بازیگری و کارگردا نی سینما هم از کار های هنرمندانه است .”

فردوسی
سال گذشته با پدر، مادر و خواهرم برای زیارت امام رضا (ع) به مشهد رفته بودیم. پدرم گفت: “در نزدیکی مشهد شهر قدیمی توس و آرامگاه فردوسی است”. چند روز بعد به آرامگاه فردوسی رفتیم. جمعیت زیادی را در آنجا دیدیم. پدرم گفت: “فردوسی سی سال زحمت کشید تا کتاب شاهنامه را نوشت”. بعد به مجسمه فردوسی که در آنجا بود، اشاره کرد و گفت: “این مجسمه را استاد ابوالحسن صدیقی ساخته است.” پدرم گفت: “رستم بزرگترین پهلوان ایران بوده است.” سپس گفت: “همه داستان های شاهنامه به شعر است.” بعد پدرم این شعر را خواند:

بسی رنج بردم در این سال سی — عجم زنده کردم بدین پارسی            نمیرم از این پس که من زنده ام — که تخم سخن را پراکنده ام

پدرم قول داد بعضی از داستان های شاهنامه مثل رستم و اسفندیار، رستم و افراسیاب، و رستم و سهراب را برایم تعریف کند.

خلاصه درس “بنویسیم” سال دوّم:
۱- با کلمه های زیر جمله بسازید.
حضرت محمّد (ص) : حضرت محمّد (ص) در مکّه به دنیا آمدند.
مخصوص : ماهی مخصوص  دریا است.
عمو : من عمو دارم.
مرغابی : مرغابی زیبا است.
روزنامه : من روزنامه می خوانم.
موقع : من موقع خوردن غذا، دست هایم را می شویم.
مراقبت : من از دندان هایم مراقبت می کنم.
مسواک : من یک مسواک مخصوص دارم.
مسابقه : من در مسابقه برنده شدم.
پارسال : ما پارسال به عروسی رفتیم.
دلپذیر : من از هوای خوب و دلپذیر لذت می برم.
۲- جمله ها را کامل کن و یا کلمه ی مناسب بگذار.
الف – دارو را از …… می خریم.
ب – خروس …. می کند.
پ – به کسی که برای روزنامه مطلبی می نویسد، …. می گویند.
ت – به کسی که شعر می گوید، …. می گویند.
ث – به کسی که کارش نوشتن است، …. می گویند.
ج –  من همه ی بچّه های …. را دوست دارم.
چ – خدایا اکنون که به …. دوّم آمده ام، از تو سپاسگذارم.
ح – ما باید از …. خود چیزهای بیشتری یاد بگیریم.
خ – انسان در ……. زندگی می کند.
د – شیر در  ….. زندگی می کند.
ذ – بعضی ها قناری را در ….. نگاه می دارند.
ر – پرنده در ….. زندگی می کند.
ز – کندو محل زندگی …. است.
ژ – کوشا تصمیم گرفته بود که ……….
س – وقتی چراغ سبز باشد، ………..
ش – وقتی کتاب می خوانم، ………….
ص – به جایی که در آن دارو می فروشند، ……. می گویند.
ض – به جایی که در آن سبزی می فروشند، ……. می گویند.
ط –  به جایی که در آن پارچه می فروشند، ……. می گویند.
ظ – به جایی که در آن طلا می فروشند، ……. می گویند.
ع – بهار – تابستان – زمستان از ……………. هستند.
غ – فوتبال – بسکتبال- والیبال – دو – شنا – هندبال – کشتی – کاراته – بیس بال – گلف – وزنه برداری – تنیس از ……….. هستند.
ف – پدر – مادر – برادر – خواهر از ……… هستند.
ق- تهران- مشهد از………. هستند.
ک – خراسانی یعنی کسی که اهل ……… است.
گ – غذا برای انسان مانند ……. برای ماشین است.
ل – پیراهن کسی آب می رود، یعنی پیراهن او ……. می شود.
پاسخ: الف) داروخانه، ب) قوقولی قوقو، پ) روزنامه نگار، ت) شاعر، ث) نویسنده، ج) دنیا، چ) کلاس، ح) آموزگار، خ) کره ی زمین، د) جنگل، ذ) قفس، ر) لانه، ز) زنبور، ژ) پزشک شود، س) باید حرکت کنیم، ش) خواندن را یاد می گیرم، ص) داروخانه، ض) سبزی فروشی، ط) بزّازی، ظ) زرگری، ع) فصل های سال، غ) ورزش ها، ف) خانواده، ق ) شهر های ایران، ک) خراسان، گ) بنزین، ل) کوچک
۳- مرتّب کن.
به – گل ها- سارا- نمی زند- دست (پاسخ: سارا به گل ها دست نمیزند. )
نامه- به- دوستم- گذشته- من- نوشتم- تابستان- در (پاسخ: من در تابستان گذشته به دوستم نامه نوشتم.)
روز – رضا – برای – خوبی – بود – روز – آن (پاسخ: آن روز برای رضا روز خوبی بود)
در صف – هم – با – آن ها – دوم – ایستادند – کلاس (پاسخ: آن ها با هم در صف کلاس دوم ایستادند.)
آموزگار – از – تشکر – کرد – آن ها (پاسخ : آموزگار از آن ها تشکر کرد.)
سخن – آدم – دعا – با خدا – می گوید – در – موقع (پاسخ: در موقع دعا آدم با خدا سخن می گوید.)
تازه – می توانم – خدایا – بخوانم – خوش حالم – که – چیزهای (پاسخ: خدایا خوش حالم که می توانم چیزهای تازه ای بخوانم.)
سراغ – باید – شما – به – مخصوص- کتاب ها – و – مجله های – بروید – -خودتان (پاسخ: شما باید به سراغ کتاب ها و مجله های مخصوص خودتان بروید).
می خواهی – بشویی – اگر – دست هایت – میکروب ها – با – باید – بجنگی – را – اول – خوب (پاسخ: اگر می خواهی با میکروب ها بجنگی، باید اول دست هایت را خوب بشویی)
بیاموزد – برادر – دو – او – به – آنها – که – از – خواستند – پزشکی (پاسخ: دو برادر از او خواستند که به آنها پزشکی بیاموزد)
خانه های – چه – زیبایی – راحت – و – ! (پاسخ: چه خانه های راحت و زیبایی!)
شاداب – کسی – این – را – پرورش – گل های – چه – می دهد – ؟ (پاسخ: چه کسی این گل های شاداب را پرورش می دهد؟)
می نامند – روز – ۱۵ – هر – را – سال – روز – درخت کاری – اسفند (پاسخ: روز ۱۵ اسفند هر سال را روز درخت کاری می نامند)
است – در – شاهنامه – آمده – رستم – پهلوان – ایران – بزرگ – داستان (پاسخ: داستان رستم پهلوان بزرگ ایران در شاهنامه آمده است)
۴ – کلمه های زیر را معنا کن:
تازه: نو، جدید
خوشحال:  خندان
با عجله : کسی که عجله دارد
با محبت: کسی که محبت دارد
بی هنر: کسی که هنر ندارد
بی حوصله : کسی که حوصله ندارد
با سواد: کسی که سواد دارد.
نا امید: کسی که امید ندارد.
خرّم: سر سبز
دل پسند: مورد علاقه
سنگ دل: بی رحم

۵ – هر یک از کارهای زیر، مربوط به کدام عضو بدن است؟
الف – جویدن
ب – شنیدن
پ – خندیدن
ت – دیدن
ث – راه رفتن
ج – بوییدن
پاسخ: الف) دندان        ب) گوش        پ) دهان        ت) چشم        ث) پا        ج) بینی
۶ – جدولی با سه ستون رسم کن. در ستون اول کلمه ی مدرسه را بنویس، در ستون دوم کلمه ی عبور و مرور، و در ستون سوم، کلمه ی بنّایی را بنویس. حالا کلمه های زیر را در ستون ها بنویس.
چراغ راهنما – تیشه – آجر – کیف – بیل – دفتر – کلنگ – کتاب – کاشی – پیاده رو

مدرسه عبور و مرور بنایی
کیف، دفتر، کتاب چراغ راهنما، پیاده رو تیشه، آجر، بیل، کلنگ، کاشی

۷ – کلمه ی درست داخل پرانتز را انتخاب کن و  آن را بنویس.
مینا جلوی آینه (نشسته بود، نشانده بود) و چشم هایش را (بسته بود، بسته بودم). مادرش از او (پرسید، می پرسد): “چرا چشم هایت را (بسته ای، بسته بوده ای)”؟ مینا (می گفت، گفت، گفته بود): “می خواستم (ببینم، دیده بودم، می بینم) وقتی (می خوابم، خوابانده بودم، خوابیده ام) چه شکلی (می شوم، بشوم، شوم).”
پاسخ: نشسته بود – بسته بود – پرسید – بسته ای – گفت – ببینم – می خوابم – می شوم
۸ – چگونه از دندان هایت مراقبت می کنی؟
پاسخ: مسواک می زنم. چیزهای سفت را با دندانم نمی شکنم. شیرینی زیاد نمی خورم. شیر می خورم.
۹ – ده کلمه ی شش حرفی بنویس که آخرشان “ن” باشد.
پاسخ: زمستان، بهاران، درختان، بوستان، چناران، دوستان، خندیدن، گریستن، بلعیدن
۱۰- مخالف کلمه های روبرو را بنویس: خنده، خانم، بالا، دیر، تاریک، خشک، شبانه، تنبل
پاسخ: گریه، آقا، پایین، زود، روشن، خیس، روزانه، زرنگ

خلاصه درس “علوم” سال دوّم:
۱- مهم ترین کار گل چیست؟ (پاسخ: ساختن میوه و دانه)
۲ – تعداد دانه های میوه های روبرو چه قدر است؟ هلو، گلابی، سیب، آلو، پرتقال (پاسخ: هلو و آلو یک دانه و بقیه چند دانه هستند.)
۳ – دانه ها را چه گونه طبقه بندی می کنیم؟ (پاسخ: دانه ها را از نظر شکل، رنگ، و اندازه طبقه بندی می کنیم)
۴ – چند جانور که در جنگل زندگی می کنند نام ببرید؟ (پاسخ: پلنگ، مار، میمون، شیر، گرگ، شغال)
۵ – چه جانورانی را می شناسید که هم در آب و هم در خشکی زندگی می کنند؟ (پاسخ: قورباغه، لاک پشت، تمساح)
۶ – جانورانی که در آب زندگی می کنند، چه غذایی می خورند؟ (پاسخ: جانوران ریز داخل آب و علف ها و مواد غذایی داخل آب)
۷ – بیابان برای زندگی چه گیاهان و جانورانی مناسب است؟ (پاسخ: برای زندگی گیاهان و جانورانی که نیاز به آب کمی دارند)
۸ – چرا در بیابان ها، جانور و گیاه کم است؟ (پاسخ: برای این که هوا گرم است و باران کم می بارد)
۹ – چند جانور را که در بیابان زندگی می کنند نام ببرید؟ (پاسخ: عقرب، سوسمار، شتر، مارمولک، مار)
۱۰ – چند جانور اهلی را نام ببرید؟ (پاسخ: مرغ، خروس، گوسفند، گاو، گربه، سگ)
۱۱ – چه چیزهایی شهر یا روستای ما را آلوده می کنند؟ (پاسخ: ریختن آشغال، دود کارخانه ها، دود ماشین ها)
۱۲ – پوشش های بدن جانوران را نام ببرید؟ (پاسخ: پولک، مو، پشم، پر، تیغ)
۱۳ – پرهای روی بدن پرندگان با پرهای بال و دمشان، چه فرقی دارد؟ (پاسخ: پرهای روی بدن پرندگان کوچک و نرم هستند ولی پرهای روی دم و بال آنها، بزرگتر و قوی ترند)
۱۴ – پوشش سنگین و کلفت، چه مشکلاتی را برای جانوران به وجود می آورد؟ (پاسخ: راه رفتن را برای آنها مشکل می سازد)
۱۵ – انسان برای محافظت از خود، از چه پوشش هایی استفاده می کند؟ (پاسخ: کلاه ایمنی، لباس آتش نشانی، لباس فضایی)
۱۶ – پنبه به پوشش کدام جانوران شبیه است؟ (پاسخ: گوسفندان)
۱۷ – مادّه چیست؟ (پاسخ: به بیش تر چیزهایی که در اطراف خود می بینیم، مادّه می گوییم)
۱۸ – مادّه بر چند نوع است؟ (پاسخ: سه نوع که عبارتند از: جامد، مایع، گاز)
۱۹ – جامد چیست؟ (پاسخ: به موادّی می گویند که شکل معینی دارند و هر جا آنها را بگذاریم، شکل آنها تغییر نمی کند مانند: مداد، پاک کن، کتاب، میز، آجر، چوب، جوراب، و …)
۲۰ – مایع چیست؟ (پاسخ: بعضی مواد از خود شکل معینی ندارند و آن ها را در هر ظرفی بریزیم، به شکل همان ظرف در می آیند. به این چیزها مایع می گویند، مانند: آب، نوشابه، روغن مایع، بنزین، گازوییل، نفت، و …)
۲۱ – گاز چیست؟ (پاسخ: به موادّی می گوییم که شکل معینی ندارند و در همه جا پخش می شوند، مانند بخار آب)
۲۲ – آیا آب همیشه مایع است؟ چه کنیم تا آب، جامد یا گاز شود؟ (پاسخ: خیر. اگر آب را در فریزر بگذاریم تا یخ ببندد، جامد می شود. اگر آب را روی شعله آتش بگذاریم تا بخار شود، تبدیل به گاز می شود)
۲۳ – حجم چیست؟ (پاسخ: به مقدار جایی که هر مادّه می گیرد، حجم می گوییم)
۲۴ – جرم چیست؟ (پاسخ: مقدار مادّه ی تشکیل دهنده ی هر چیز را جرم می گوییم)
۲۵ – نیرو چیست؟ (پاسخ: توانایی انجام کار را نیرو می گوییم)
۲۶ – چه گونه می توانیم نیرو ایجاد کنیم؟ (پاسخ: به وسیله ی هل دادن و کشیدن)
۲۷ – کشش زمین چیست؟ (پاسخ: زمین بر همه چیز نیرو وارد می کند و آن ها را به سمت خود می کشد. به این نیرو، کشش زمین می گویند. مثلاً اگر سنگی را که در دست ماست رها کنیم، سنگ به زمین می افتد زیرا نیروی کشش زمین آن را به سمت خود می کشد.)
۲۸ – چرا پایین آمدن از پلّه آسان تر از بالا رفتن از آن است؟ (پاسخ: چون نیروی کشش زمین ما را به سمت خود می کشد.)
۲۹ – چه وقت می توانیم بهتر ببینیم؟ (پاسخ: وقتی نور به اندازه ی کافی وجود داشته باشد، زیرا برای دیدن اجسام به نور احتیاج داریم)
۳۰ – چشمه ی نور چیست؟ (پاسخ: هر چیزی که از خود نور بدهد، چشمه ی نور است، مانند خورشید، لامپ، مهتابی، چراغ راهنما)
۳۱ – پر نور ترین چشمه ی نوری که می شناسید، چیست؟ (پاسخ: خورشید)
۳۲ – از نور چه استفاده هایی می کنیم؟ (پاسخ: دیدن اجسام، مطالعه، و …)
۳۳ – سایه چگونه درست می شود؟ (پاسخ: اگر نور از جسمی نگذرد، در پشت آن سایه درست می شود)
۳۴ – صدا چگونه تولید می شود؟ (پاسخ: از لرزیدن تند اجسام)
۳۵ – از صدا چه استفاده هایی می شود؟ (پاسخ: به وسیه ی صدا از خیلی خبرها آگاه می شویم، مثلاً با شنیدن صدای رادیو و تلویزیون، می توانیم از اخبار آگاه شویم. همچنین با شنیدن صدای آژیر آمبولانس، متوجه می شویم که بیماری در حال اعزام به بیمارستان است)
۳۶ – کدام صداها آزار دهنده هستند؟ (پاسخ: صداهای خیلی بلند و گوش خراش)
۳۷ – کدام صداها مفید هستند؟ (پاسخ: صداهای آرام مانند فلوت، صدای پرندگان، و …)
۳۸ – دست خود را روی بخش جلوی گردنتان بگذارید و صحبت کنید. چه چیزی احساس می کنید؟ (پاسخ: لرزش تارهای صوتی)
۳۹ – در چند لیوان مشابه تا قسمت های مختلف آب می ریزیم و با مداد به لبه ی لیوان ها ضربه می زنیم. آیا صداهای یکسانی می شنویم؟ (پاسخ: خیر. لیوانی که از همه بیش تر آب دارد، صدایش نازک تر و لیوانی که از همه کمتر آب دارد، صدایش کلفت تر است)
۴۰ – چند صدای بلند و کلفت نام ببرید؟ (پاسخ: صدای طبل، صدای گاو، و …)
۴۱ – چند صدای بلند و نازک نام ببرید؟ (پاسخ: صدای بلبل، سوت، فلوت، و …)
۴۲ – اگر چند نی پلاستیکی با طول های مختلف را در فاصله های مساوی قرار دهیم و دور آن ها را با نوار چسب بچسبانیم و سپس در نی ها بدمیم، صدای کدام نی نازک و صدای کدام نی کلفت است؟ (پاسخ: نی بزرگتر صدایش نازک است و نی کوچکتر صدایش کلفت است)
۴۳ – هوا چیست؟ (پاسخ: هوا در همه جا هست و در اطراف ما نیز هوا وجود دارد)
۴۴ – چرا هوا را نمی بینیم؟ (پاسخ: چون هوا رنگ ندارد)
۴۵ – با مقداری نخ و نایلون، یک چتر نجات درست می کنیم. چه کنیم که چتر بیش تر در هوا بماند؟ (پاسخ: اگر نایلون چتر و نخ های آن را سبک تر انتخاب کنیم، چتر بیش تر در هوا می ماند)
۴۶ – چه موجوداتی برای زنده ماندن به هوا نیاز دارند؟ (پاسخ: انسان و همه ی جانوران و گیاهان)
۴۷ – هوا در انجام دادن چه کارهایی مفید است؟ (پاسخ: نفس کشیدن، پرواز پرندگان، پرواز هواپیما، باد کردن لاستیک ماشین، خشک کردن لباس های خیس، خشک کردن انواع سبزی ها)
۴۸ – سه شمع را روشن می کنیم و روی هر کدام را با سه لیوان شیشه ای با اندازه های مختلف می پوشانیم. کدام شمع دیرتر خاموش می شود؟ (پاسخ: شمعی که روی آن با بزرگترین لیوان پوشانده شده است، چون هوای بیشتری در آن وجود دارد)
۴۹ – بادکنکی را روی میز می گذاریم و کتابی را روی آن قرار می دهیم. اگر بادکنک را باد کنیم، چه اتفاقی می افتد؟ چرا؟ (پاسخ: کتاب بلند می شود، چون هوای داخل بادکنک باعث حرکت کتاب می شود)
۵۰ – هوای آلوده چه ضرری برای ما دارد؟ (پاسخ: نفس کشیدن ما را مشکل می سازد و به ریه های ما آسیب می رساند)
۵۱ – چگونه می توانیم به پاکیزه ماندن هوا کمک کنیم؟ (پاسخ: کارخانه ها را بیرون از شهر بسازیم. به جای استفاده از ماشین ها و موتور سیکلت های شخصی، از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم تا دود کمتری ایجاد شود. آشغال ها را در ظرف های در دار بریزیم)
۵۲ – باد چگونه به وجود می آید؟ (پاسخ: با جا به جا شدن هوای گرم و سرد، باد به وجود می آید)
۵۳ – دماسنج چیست؟ (پاسخ: وقتی هوا گرم می شود، می گوییم دمای هوا زیاد شده است و وقتی هوا سرد می شود، می گوییم دمای هوا کم شده است. برای اندازه گیری سردی و گرمی هوا از دماسنج استفاده می کنیم)
۵۴ – باد نما چیست؟ (پاسخ: وسیله ای است که جهت باد را نشان می دهد)
۵۵ – توفان چیست؟ (پاسخ: به باد شدید توفان می گویند)
۵۶ – از باد چه استفاده هایی می توان کرد؟ (پاسخ: به حرکت در آوردن توربین های بادی برای تولید برق، به حرکت در آوردن کشتی های بادبانی، و …)
۵۷ – چه چیزهایی سطح زمین را تغییر می دهد؟ (پاسخ: آب، باد، سیل، توفان)
۵۸ – درّه چگونه درست می شود؟ (پاسخ: بعضی از زمین ها از خاک نرم درست شده اند. وقتی آب در این زمین ها جاری می شود، خاک را می شوید و با خود می برد. پس از مدت زیادی، زمین را هم می کُنُد و پایین می رود. در نتیجه درّه های کوچک و بزرگ درست می شوند.)
۵۹ – آب موادی را که از روی زمین می کُنُد، با خود به کجا می برد؟ (پاسخ: به جاهای پست و گود)
۶۰ – چرا باد بیابان را بیشتر از جنگل تغییر می دهد؟ (پاسخ: چون در بیابان درخت خیلی کم است.)
۶۱ – چگونه می توانیم از جا به جا شدن خاک جلوگیری کنیم؟ (پاسخ: با کاشتن درخت)
۶۲ – چرا آب زمین را بیشتر از باد تغییر می دهد؟ (پاسخ: چون قدرت خرابی آب بیشتر است.)
۶۳ – برای این که خوب رشد کنید، به چه چیزهایی نیاز دارید؟ (پاسخ: غذا، ورزش و استراحت، پاکیزگی و سلامتی)
۶۴ – برای خوردن غذا چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ (پاسخ: به اندازه ی کافی غذا بخوریم. میوه، سبزی و شیر بخوریم. غذاهای خیلی شیرین و چرب، یا خیلی شور نخوریم. غذای روزانه و هفتگی ما باید گوناگون باشد.)
۶۵ – برای ورزش و استراحت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ (پاسخ: هر روز ورزش کنیم. به اندازه ی کافی استراحت کنیم، زیرا خستگی زیاد و خواب کم برای بدن ضرر دارد.)
۶۶ – برای پاکیزگی و سلامتی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ (پاسخ: قبل از غذا خوردن، دست هایمان را با آب و صابون بشوییم. بعد از غذا خوردن و شب ها قبل از خواب، دندان ها را مسواک بزنیم.)

خلاصه درس “علوم” سال سوّم:
۱- فرضیه چیست؟ (پاسخ: گاهی برای اتفاقی که می افتد دلیلی می آوریم که نمی دانیم درست است یا خیر. به این دلیل، فرضیه می گوییم.)
۲ – آزمایش چه چیزی را نشان می دهد؟ (پاسخ: درستی یا نادرستی فرضیه)
۳ – مراحل کار یک دانشمند را نام ببرید؟ (پاسخ: مشاهده، پرسش، فرضیه، آزمایش، یادداشت، نتیجه گیری)
۴ – چند جانور که در خشکی زندگی می کنند، نام ببرید؟ (پاسخ: شیر، پلنگ، روباه، گرگ، مرغ، مار)
۵ – چند جانور که در آب زندگی می کنند، نام ببرید؟ (پاسخ: ستاره دریایی، ماهی، نهنگ، کوسه، اسب آبی، اسفنج دریایی)
۶ – چند جانور که پرواز می کنند، نام ببرید؟ (پاسخ: کلاغ، پروانه، زنبور، کبوتر)
۷ – چند جانور که در جنگل زندگی می کنند، نام ببرید؟ (پاسخ: شیر، میمون، مار، پلنگ)
۸ – چند جانور که در اطراف ما زندگی می کنند، نام ببرید؟ (پاسخ: سوسک، زنبور، مگس، پروانه)
۹ – در کدام محل جانوران کمتری یافت می شود؟ چرا؟ (پاسخ: در قطب، چون غذا کم است و جای مناسبی برای زندگی نیست)
۱۰ – نیازهای جانوران را نام ببرید؟ (پاسخ: نیاز به جای مناسب، نیاز به لانه، نیاز به غذا، نیاز به هوا، نیاز به آب، نیاز به همکاری)
۱۱ – محل مناسب زندگی فک، مار، موش، میمون، و بز کوهی کجاست؟ (پاسخ: به ترتیب کنار آب، بیابان، بیابان و شهرها، جنگل، کوه)
۱۲ – چرا بعضی از جانوران لانه می سازند؟ (پاسخ: برای این که جای مناسبی برای خود و بچه هایشان داشته باشند.)
۱۳ – چرا بیشتر جانوران بزرگ لانه ندارند؟ (پاسخ: چون جثّه ی آنها بزرگ است و در لانه جا نمی شوند.)
۱۴ – چرا جانوران به غذا نیاز دارند؟ (پاسخ: برای حرکت و رشد)
۱۵ – چند جانور علف خوار را نام ببرید؟ (پاسخ: اسب، گاو، کانگورو)
۱۶ – چند جانور گوشت خوار را نام ببرید؟ (پاسخ: سگ، شیر، ببر، گرگ)
۱۷ – شکل دندان های یک جانور گوشت خوار با دندان های یک جانور گیاه خوار چه تفاوتی دارد؟ (پاسخ: جانوران گوشت خوار دندان های نیش دارند ولی جانوران علف خوار داندان های نیش ندارند.)
۱۸ – کار دندان نیش چیست؟ (پاسخ: پاره کردن گوشت)
۱۹ – زمستان خوابی چه فرقی با خواب معمولی دارد؟ (پاسخ: خواب معمولی کوتاه ولی خواب زمستانی طولانی است.)
۲۰ – آیا جانوران در طول زمستان خوابی به آب و غذا نیاز دارند؟ (پاسخ: بلی، از چربی که در بدن آن ها وجود دارد استفاده می کنند.)
۲۱ – چند موجود زنده را نام ببرید که زمستان خوابی دارند؟ (پاسخ: خرس، مار، لاک پشت، درخت)
۲۲ – چند جانور را نام ببرید که مهاجرت می کنند؟ (پاسخ: پرستو، لک لک، مرغابی، فلامینگو، مرغ ماهی خوار)
۲۳ – آیا بین دلیل زمستان خوابی خرس و مهاجرت پرستو شباهتی وجود دارد؟ (پاسخ: بلی، هر دو برای فرار از سرما و کم شدن غذا مهاجرت می کنند و به خواب می روند)
۲۴ – سگ، ماهی، مار، و دلفین چگونه تنفس می کنند؟ (پاسخ: سگ و دلفین از طریق شش، ماهی از طریق آب شش، و مار از طریق سوراخ های روی پوست خود)
۲۵ – اگر در لیوانی تا نیمه آب بریزید و آن را یک تا دو ساعت بی حرکت بگذارید، در دیواره ی داخلی آن چه چیزی را مشاهده می کنید؟ چرا؟ (پاسخ: حباب هوا، زیرا در آب هم هوا هست.)
۲۶ – چرا وقتی ماهی را در ظرف آب کوچکی می اندازیم، باید آب ظرف را هفته ای چند بار عوض کنیم؟ (پاسخ: چون هوای داخل آب کم و کثیف شده است.)
۲۷ – اگر مقداری آب را یکباره روی خاک بریزیم به طوری که همه ی سطح خاک را بپوشاند، چه اتفاقی می افتد؟ (پاسخ: آب در خاک فرو می رود و هوا از خاک بیرون می آید)
۲۸ – چرا هنگامی که باران می بارد، کرم های خاکی از خاک بیرون می آیند؟ (پاسخ: وقتی باران می بارد، هوای داخل خاک کم می شود و کرم های خاکی برای این که نفس بکشند، از خاک بیرون می آیند)
۲۹ – می دانیم که در بیابان آب کم است. پس جانوران بیابانی، آبی را که به آن نیاز دارند چگونه به دست می آورند؟ (پاسخ: از طریق ریشه ی گیاهان و آب بدن جانورانی که آن ها را شکار کرده و می خورند)
۳۰ – چرا برخی از جانوران به صورت گروهی زندگی می کنند؟ (پاسخ: به خاطر تهیه ی غذا، ساختن لانه، و دفاع از خود. در زندگی گروهی هر یک از جانوران وظیفه ی معینی دارد. اگر کسی لانه ی این جانوران را خراب کند، همه ی آنها به او حمله می کنند)
۳۱ – چند جانور را نام ببرید که گروهی زندگی می کنند؟ (پاسخ: زنبور عسل، مورچه، موریانه)
۳۲ – چند جانور را نام ببرید که گروهی زندگی نمی کنند؟ (پاسخ: اسب، گاو، گوسفند)
۳۳ – طبقه بندی یعنی چه؟ (پاسخ: یعنی قرار دادن جانوران مشابه در یک گروه)
۳۴ – جانوران به چند دسته ی کلی تقسیم می شوند؟ (پاسخ: دو دسته کلی که عبارتند از: مهره داران و بی مهرگان)
۳۵ – چند جانور مهره دار را نام ببرید؟ (پاسخ: انسان، ماهی، کبوتر، قورباغه، سگ، لاک پشت، اسب، مار، گوسفند)
۳۶ – چند حانور بی مهره را نام ببرید؟ (پاسخ: زنبور، کرم ، موریانه، مگس، پشه، ملخ، مورچه، پروانه، سوسک، هزارپا)
۳۷ – اسکلت چیست؟ (پاسخ: مهره داران در داخل بدن خود اسکلت دارند. اسکلت از جنس استخوان است و بدن را محکم نگه می دارد)
۳۸ – ستون مهره چیست؟ (پاسخ: مهم ترین قسمت اسکلت، ستون مهره است)
۳۹ – کار اسکلت چیست؟ (پاسخ: بدن را محکم نگه می دارد و به بدن شکل می دهد)
۴۰ – ستون مهره در کجا قرار دارد؟ (پاسخ: در پشت بدن جانور)
۴۱ – مهره داران بر چند نوع هستند؟ (پاسخ: فقط پنج گروه از جانوران یعنی ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان، و پستانداران مهره دارند. بقیّه ی جانوران، بی مهره هستند.)
۴۲ – ماهی ها به چه وسیله ای در آب شنا می کنند؟ (پاسخ: به وسیله ی باله هایشان)
۴۳ – چرا پوست بعضی از ماهی ها پولک دار و لغزنده است؟ (پاسخ: برای راحت تر شنا کردن در آب و نیز فرار از دست دشمن)
۴۴ – آبشش ماهی ها در کجای بدن آن ها قرار دارد؟ (پاسخ: در دو طرف سر آن ها)
۴۵ – ماهی ها چگونه تنفس می کنند؟ (پاسخ: به کمک آبشش)
۴۶ – چگونه ماهی ها زیاد می شوند؟ (پاسخ: با تخم گذاشتن)
۴۷ – ماهی چند باله دارد؟ (پاسخ: ۷ الی ۸ باله)
۴۸ – ماهی در هنگام حرکت سریع، کدام باله اش را تکان می دهد؟ (پاسخ: باله ی دمی)
۴۹ – ماهی در هنگام دور زدن، کدام باله هایش را تکان می دهد؟ (پاسخ: باله های دو طرف)
۵۰ – دوزیستان یعنی چه؟ (پاسخ: یعنی جانورانی که هم در آب و هم در خشکی زندگی می کنند)
۵۱ – سه جانور نام ببیرد که دوزیست باشند؟ (پاسخ: وزغ، قورباغه، سمندر)
۵۲ – قورباغه چگونه به دنیا می آید و بزرگ می شود؟ (پاسخ: قورباغه ها از گروه دوزیستان هستند. جانوران دوزیست در آب تخم ریزی می کنند. از هر تخم قورباغه، یک نوزاد بیرون می آید که شبیه قورباغه نیست. نوزاد قورباغه باله و آبشش دارد اما کم کم رشد می کند و دارای شش می شود. بنابراین بعد از این که نوزاد به یک قورباغه ی کامل تبدیل شد، باید در خشکی زندگی کند.)
۵۳ – پوست قورباغه با پوست ماهی چه تفاوت هایی دارد؟ (پاسخ: ماهی پولک دارد ولی قورباغه لخت و پوستش کلفت است.)
۵۴ – چند خزنده را نام ببرید؟ (پاسخ: مار، مارمولک، سوسمار، لاک پشت، کروکودیل)
۵۵ – به چه جانورانی خزنده می گویند؟ (پاسخ: به جانورانی که دست و پای کوتاه داشته و شکم خود را روی زمین می کشند)
۵۶ – چند ویژگی خزندگان را بیان کنید؟ (پاسخ: روی بدن آن ها از پولک پوشیده شده است. همه ی خزندگان با شش نفس می کشند. بعضی از آن ها – مانند لاک پشت های آبی – در دریا زندگی می کنند اما چون آبشش ندارند، برای نفس کشیدن به سطح آب می آیند. خزندگان تخم گذارند.)
۵۷ – چرا خزندگان کمتر از پرندگان غذا می خورند؟ (پاسخ: چون کمتر حرکت می کنند)
۵۸ – چرا لاک پشت را در گروه خزندگان قرار داده اند؟ (پاسخ: چون پاهایش کوچک است و شکم خود را روی زمین می کشد)
۵۹ – چند ویژگی پرندگان را بیان کنید؟ (پاسخ: بدن پرندگان از پر پوشیده شده است. پرندگان منقار دارند و از آن برای برچیدن دانه یا خوردن غذا استفاده می کنند. پرندگان تخم می گذارند و روی تخم های خود می خوابند)
۶۰ – کدام حسّ پرندگان و خزندگان باید قوی باشد؟ (پاسخ: حسّ بینایی در پرندگان و حسّ بویایی در خزندگان)
۶۱ – چرا مرغ نمی تواند به خوبی لک لک یا عقاب پرواز کند؟ (پاسخ: چون بال هایش کوتاه و وزنش زیاد است)
۶۲ – پرنده ای را نام ببرید که اصلاً نمی تواند پرواز کند؟ (پاسخ: شتر مرغ)
۶۳ – چرا غذای پرندگان با هم تفاوت دارد؟ (پاسخ: چون منقارهای آن ها با یکدیگر متفاوت است)
۶۴ – پنجه ی پرندگان روبرو برای چه کاری مناسب است؟ گنجشک، عقاب و شاهین و جغد، شتر مرغ، مرغ، لک لک و مرغابی
(پاسخ: پنجه ی گنجشک برای گرفتن شاخه ی درخت، پنجه ی عقاب و شاهین و جغد برای راه رفتن و گرفتن غذا، پنجه ی شتر مرغ برای دویدن، پنجه ی مرغ برای راه رفتن، پنجه ی لک لک و مرغابی برای شنا کردن)
۶۵ – به چه جانورانی پستاندار می گویند؟ (پاسخ: جانورانی که پستان دارند و به بچّه های خود شیر می دهند)
۶۶ – چند پستاندار نام ببرید؟ (پاسخ: میمون، خرس قطبی، دلفین، بز، خفّاش، وال)
۶۷ – ویژگی پستانداران را بیان کنید؟ (پاسخ: در سطح بدن آن ها مو وجود دارد. همه ی پستانداران با شش نفس می کشند. پستانداران بچّه می زایند و به بچّه های خود شیر می دهند)
۶۸ – قسمت های اصلی گیاه کدامند؟ (پاسخ: ریشه، ساقه، برگ)
۶۹ – گیاهان به چه شکل هایی دیده می شوند؟ (پاسخ: بعضی از گیاهان به شکل درخت و بعضی از آن ها به شکل بوته های کوچک دیده می شوند)
۷۰ – گیاهان چند نوع هستند؟ (پاسخ: ۲ نوع: درخت و بوته)
۷۱ – چند درخت نام ببرید؟ (پاسخ: کاج، سیب، هلو)
۷۲ – چند بوته نام ببرید؟ (پاسخ: بادمجان، خربزه، گوجه فرنگی، فلفل)
۷۳ – انواع ریشه در بوته ها را نام ببرید؟ (پاسخ: راست، افشان، غدّه ای)
۷۴ – برگ بوته هایی که ریشه ی افشان دارند، چگونه است؟ (پاسخ: دراز و باریک)
۷۵ – برگ بوته هایی که ریشه ی راست یا غدّه ای دارند، چگونه است؟ (پاسخ: پهن)
۷۶ – کار ریشه چیست؟ (پاسخ: گرفتن غذا و آب از زمین)
۷۷ – چند گیاه نام ببرید که ریشه ی افشان دارند؟ (پاسخ: برنج، گندم، جو)
۷۸ – ریشه ی افشان و راست در چه جاهایی وجود دارد؟ (پاسخ: ریشه ی افشان در مکان های پر آب و ریشه ی راست در مکان های کم آب)
۷۹ – چند گیاه نام ببرید که ریشه ی راست یا غدّه ای دارند؟ (پاسخ: لوبیا، شمعدانی، تربچه)
۸۰ – ساقه ها چند نوع هستند؟ (پاسخ: ساقه ها بر دو نوع هستند: توپر و توخالی)
۸۱ – کار ساقه چیست؟ (پاسخ: رساندن آب و مواد غذایی از ریشه به برگ و محکم نگه داشتن شاخه و برگ های درخت یا بوته)
۸۲ – ساقه ی بوته ی گندم و جو چگونه است؟ (پاسخ: توخالی و شکننده)
۸۳ – ساقه ی بوته های لوبیا چگونه است؟ (پاسخ: توپر)
۸۴ – برگ ها را چگونه طبقه بندی می کنند؟ (پاسخ: از نظر شکل، رنگ، و اندازه)
۸۵ – قسمت های یک برگ را نام ببرید؟ (پاسخ: برگ، گلبرگ، میوه، رگ برگ، دمبرگ، روزنه)
۸۶ – نام چند گل و تعداد گلبرگ های آن ها را بنویسید؟
پاسخ: آفتاب گردان (۴ تا ۵ گلبرگ)، لوبیا (۴ تا ۵ گلبرگ)، شمعدانی (۴ تا ۵ گلبرگ)، شب بو (گلبرگ ها به هم چسبیده است)، جو و گندم و برنج (۳ گلبرگ)، لاله (۳ گلبرگ)
۸۷ – چه تفاوتی میان گل ها وجود دارد؟ (پاسخ: گل ها از نظر رنگ، شکل، اندازه، و تعداد گلبرگ ها با یکدیگر تفاوت دارند)
۸۸ – چند دانه ی یک قسمتی و چند دانه ی دوقسمتی را نام ببرید؟ (پاسخ: دانه های یک قسمتی مانند: جو، گندم، ذرّت، برنج، خرما، موز، عنّاب، سنجد، و نارگیل. دانه های دو قسمتی مانند: لوبیا، بادام، نخود، عدس، هندوانه)
۸۹ – بیشتر غذاهای ما از دانه های یک قسمتی هستند یا دو قسمتی؟ (پاسخ: یک قسمتی)
۹۰ – دانه ها در چه قسمتی از میوه قرار دارند؟ (پاسخ: درون میوه)
۹۱ – آیا همه ی گیاهان گل دارند؟ (پاسخ: خیر، مثلاً سرو و کاج گل ندارند)
۹۲ – دانه ی درخت کاج در کجا تشکیل می شود؟ (پاسخ: در قسمتی به نام مخروط)
۹۳ – برگ درخت کاج چگونه است؟ (پاسخ: سوزنی)
۹۴ – دانه های کاج چگونه پراکنده می شوند؟ (پاسخ: به وسیله ی باد و پری که به آن ها چسبیده است)
۹۵ – مخروط کاج به گل گیاهان دیگر شبیه است یا به میوه ی آن ها؟ (پاسخ: به میوه ی آن ها)
۹۶ – دانشمندان، گیاهان دانه دار را به چند دسته طبقه بندی می کنند؟ (پاسخ: به دو دسته: گیاهان مخروط دار مانند کاج، و گیاهان گل دار. گیاهان گل دار نیز به دو دسته تقسیم می شوند: گل سه گلبرگی، و گل ۴ یا ۵ برگی)
۹۷ – مواد چند حالت دارند؟ (پاسخ: سه حالت: جامد، مایع، گاز)
۹۸ – ذوب یعنی چه؟ (پاسخ: ذوب یعنی مایع شدن. اگر مواد جامد به اندازه ی کافی گرم شوند، به مایع تبدیل می شوند، مانند تبدیل یخ به آب در اثر گرما)
۹۹ – انجماد یعنی چه؟ (پاسخ: انجماد یعنی جامد شدن. اگر مواد مایع به اندازه ی کافی سرد شوند، به جامد تبدیل می شوند، مانند تبدیل آب به یخ)
۱۰۰ – شمع ها را چگونه می سازند؟ (پاسخ: پارافین را ذوب می کنند و در قالب های گوناگون می ریزند)
۱۰۱ – تبخیر یعنی چه؟ (پاسخ: تبخیر یعنی بخار شدن. تبدیل شدن مایع به گاز، تبخیر نام دارد، مانند بخار شدن آب دریا)
۱۰۲ – هنگام خشک شدن سبزی، چه تغییر حالتی رخ می دهد؟ (پاسخ: تبخیر)
۱۰۳ – میعان چیست؟ (پاسخ: تبدیل گاز به مایع را میعان می گویند، مانند زمانی که بشقاب سردی را در بالای بخار آب جوش قرار می دهیم که در این حالت، قطره های آب بر روی بشقاب تشکیل می شود)
۱۰۴ – چگالش چیست؟ (پاسخ: تبدیل گاز به جامد را چگالش می گویند، مانند تشکیل برفک در یخچال و فریزر)
۱۰۵ – تصعید چیست؟ (پاسخ: تبدیل جامد به گاز را تصعید می گویند، مانند نفتالین)
۱۰۶ – اثر گرما بر مواد جامد چیست؟ (پاسخ: در اثر گرما حجم برخی از مواد زیاد می شود، مثلاً فاصله ی قطعه فلزات ریل های قطار در تابستان کم می شود و یا سیم های شبکه ی برق در تابستان خمیده تر از زمستان هستند)
۱۰۷ – چرا وقتی در شیشه ی مربا باز نمی شود، آن را زیر آب گرم می گیریم؟ (پاسخ: چون در اثر گرما، حجم در شیشه زیاد شده و می توان در شیشه را باز کرد)
۱۰۸ – اثر گرما بر مواد مایع چیست؟ (پاسخ: در اثر گرما حجم مایع زیاد می شود، مانند وقتی شیر در اثر گرما سر ریز می شود، و یا جوهر پس دادن خودنویس وقتی که در جای گرمی قرار می گیرد)
۱۰۹ – اثر گرما بر گازها چیست؟ (پاسخ: در اثر گرما حجم گازها زیاد می شود، مثلاً: اگر بادکنکی را در هوای سرد باد کنیم و آن را به اتاق گرمی بیاوریم، حجم آن زیادتر می شود. همچنین راننده ها در تابستان باد لاستیک ماشین خود را کمی خالی می کنند و در زمستان باد لاستیک را زیاد می کنند)
۱۱۰ – اگر دهانه ی یک بادکنک را به دهانه ی یک شیشه ی خالی وصل کرده و آن شیشه را در یک ظرف آب گرم فرو ببریم، چه اتفاقی می افتد؟ (پاسخ: بادکنک کمی باد می شود، زیرا در اثر گرما حجم هوای داخل آن زیاد می شود)
۱۱۱ – اگر شیشه ی پرسش ۱۱۰ را در ظرف آب یخ فرو ببریم، چه اتفاقی رخ می دهد؟ (پاسخ: باد بادکنک کم می شود، زیرا در اثر سرما حجم گاز کم می شود)
۱۱۲ – انرژی چیست؟ (پاسخ: به توانایی انجام کار، انرژی می گویند)
۱۱۳ – انرژی حرکتی چیست؟ (پاسخ: همه ی چیزهایی که حرکت می کنند، انرژی دارند. به این انرژی، انرژی حرکتی می گویند)
۱۱۴ – از انرژی گرمایی چه استفاده هایی می شود؟ (پاسخ: برای پختن غذا، گرم کردن خانه، جوش آوردن آب، گرم کردن شیر، و … از انرژی گرمایی استفاده می شود)
۱۱۵ – نور خورشید دارای چه نوع انرژی است؟ (پاسخ: انرژی گرمایی و انرژی نورانی)
۱۱۶ – در باره ی انرژی صوتی، مثالی بزنید؟ (پاسخ: لرزیدن شیشه ی پنجره در اثر صدای هواپیما)
۱۱۷ – انرژی الکتریکی چیست؟ (پاسخ: بسیاری از وسایلی که ما به کار می بریم، با برق کار می کنند و حرکت، گرما یا نور تولید می کنند. همه ی این وسایل به کمک انرژی الکتریکی کار می کنند، مانند: پنکه، اتو، لامپ، کامپیوتر، یخچال، و …)
۱۱۸ – در باره ی تبدیل انرژی ها به یکدیگر، مثال هایی بزنید(پاسخ: تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی حرکتی مانند پنکه، تبدیل انرژی نورانی به انرژی گرمایی مانند خورشید، تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی مانند اتو، و …)
۱۱۹ – منابع انرژی را نام ببرید؟ (پاسخ: آب جاری، سوخت، باد، خورشید، انرژی هسته ای)
۱۲۰ – ما انرژی مورد نیاز خود را چگونه به دست می آوریم؟ (پاسخ: از غذایی که می خوریم، ورزش، و استراحت)
۱۲۱ – اتومبیل ها برای حرکت کردن، انرژی لازم را از کجا به دست می آورند؟ (پاسخ: از مواد سوختنی)
۱۲۲ – سوخت بر چند نوع است(پاسخ: سه نوع: جامد، مایع، گاز. سوخت جامد مانند چوب، هیزم، زغال سنگ. سوخت مایع مانند نفت، بنزین، گازوییل. سوخت گاز مانند گاز طبیعی)
۱۲۳ – در گذشته مردم بیشتر از چه سوخت هایی استفاده می کردند؟ (پاسخ: چوب، هیزم، زغال سنگ، چربی جانوران)
۱۲۴ – از انرژی آب جاری چه استفاده هایی می توان کرد؟ (پاسخ: به گردش در آوردن چرخ ها، تولید برق)
۱۲۵ – از انرژی باد چه استفاده هایی می توان کرد؟ (پاسخ: تولید برق، بالاکشیدن آب از چاه)
۱۲۶ – از انرژی خورشید چه استفاده هایی می شود؟ (پاسخ: گرما، نور، رشد گیاهان)
۱۲۷ – چرا انرژی خورشید از انرژی سوخت های دیگر بیشتر است؟ (پاسخ: آلودگی ندارد. فراوان است. مجانی است. تمام نمی شود)
۱۲۸ – برای جلوگیری از به هدر رفتن انرژی در محیط زندگی خود، چه پیشنهادهایی دارید؟ (پاسخ: استفاده ی درست از انرژی، مانند خاموش کردن لامپ های اضافی برق، هدر ندادن نفت و بنزین)
۱۲۹ – در چه جاهایی آب پیدا می شود؟ (پاسخ: دریا، دریاچه، اقیانوس، رودخانه، چشمه، حوض، جوی، برکه، سد، چاه، زیرِ زمین)
۱۳۰ – چرخه ی آب را توضیح دهید؟ (پاسخ: نور خورشید به دریا می تابد و بخار آب به هوا می رود و در آن جا به ابر تبدیل می شود. وقتی هوا سرد شود، از ابر باران می بارد)
۱۳۱ – بارانی که به زمین می بارد، چه می شود؟ (پاسخ: قسمتی در زمین جاری می شود، قسمتی بخار می شود، و قسمتی در زمین فرو می رود)
۱۳۲ – ابر چگونه به وجود می آید؟ (پاسخ: در هوا همیشه مقداری بخار آب وجود دارد. اگر مقدار این بخار زیاد شود، ابر به وجود می آید.)
۱۳۳ – انواع ابرها را نام ببرید؟ (پاسخ: سیروس یا شبیه به پر، کومولوس یا پنبه ای، استراتوس یا لایه لایه ای)
۱۳۴ – ابر سیروس را توضیح دهید؟ (پاسخ: بعضی از ابرها در ارتفاع بسیار بالایی هستند و مانند پر به نظر می آیند. به این ابرها، سیروس می گویند)
۱۳۵ – ابر کومولوس را توضیح دهید؟ (پاسخ: بعضی از ابرها مانند تکه های پنبه اند. این ابرها در هوای نسبتاً خوب در آسمان پیدا می شوند. به این ابرها، کومولوس می گویند)
۱۳۶ – ابر استراتوس را توضیح دهید؟ (پاسخ: بعضی ابرها لایه لایه اند و همه ی آسمان را می پوشانند. بیشتر بارندگی ها از این ابرهاست. به این ابرها، استراتوس می گویند)
۱۳۷ – رود چگونه تشکیل می شود؟ (پاسخ: از به هم پیوستن جوی ها، رود تشکیل می شود)
۱۳۸ – چشمه چیست؟ (پاسخ: آبی که خود به خود از زمین بیرون می آید، چشمه نام دارد)
۱۳۹ – قنات چیست؟ (پاسخ: با کندن چاه ها و متصل کردن آن ها به هم، آب جاری می شود که به آن قنات می گویند)
۱۴۰ – سفره ی آب زیر زمینی یعنی چه؟ (پاسخ: آب تا جایی در زمین فرو می رود که دیگر نتواند پایین تر برود و در یک جا جمع می شود. در این صورت سفره  ی آب زیر زمینی تشکیل می شود)
۱۴۱ – آب چاه ها چگونه آلوده می شود؟ (پاسخ: وقتی آب های فاضلاب و مواد شوینده داخل سفره ی آب زیر زمینی شود، آب های دیگر نیز آلوده می شوند)
۱۴۲ – آب آشامیدنی چگونه به دست می آید؟ (پاسخ: در بیشتر شهرها، آب آشامیدنی از رودها یا چاه ها به دست می آید. آب رودها را در پشت سدها یا استخرهای بزرگ جمع می کنند و سپس آن را به تصفیه خانه می برند. در تصفیه خانه، آب را از صافی عبور می دهند و گل و لای و مواد زاید آن را می گیرند و جدا می کنند. برای از بین بردن میکروب ها هم، مقدار مشخصی از مواد میکروب کش را در آب می ریزند. سپس ابن آب پاکیزه و سالم را با لوله به شهرها و روستاها می فرستند)
۱۴۳ – چگونه می توانیم از آبی که یک بار از آن استفاده شده است، دوباره استفاده کنیم؟ (پاسخ: با تصفیه ی دوباره ی آب)
۱۴۴ – اقیانوس را تعریف کنید؟ (پاسخ: دریاهای بسیار بزرگ را اقیانوس می نامند)
۱۴۵ – در آب دریاها و اقیانوس ها چه چیزهایی زندگی می کنند؟ (پاسخ: جانداران و گیاهان)
۱۴۶ – فرق چشمه با آب دریا چیست؟ (پاسخ: آب دریا شور ولی آب چشمه شیرین است)
۱۴۷ – زمین شبیه چیست؟ (پاسخ: شبیه توپ)
۱۴۸ – در روی زمین، مقدار آب بیشتر است یا خشکی؟ (پاسخ: آب)
۱۴۹ – نمک چگونه وارد آب دریا می شود؟ (پاسخ: رودهایی که از خشکی به دریا می رسند، مقدار زیادی خاک و سنگ به همراه دارند. در بعضی از این خاک ها و سنگ ها، انواع نمک وجود دارد. این نمک ها در آب حل می شوند و به دریا می رسند)
۱۵۰ – موج چگونه ایجاد می شود؟ (پاسخ: وقتی در دریا باد می وزد، بر روی آب، موج ایجاد می شود)
۱۵۱ – حرکت موج در کجا احساس می شود؟ (پاسخ: در روی آب)
۱۵۲ – چند نوع ساحل داریم؟ (پاسخ: دو نوع: ماسه ای و صخره ای)
۱۵۳ – اثر موج بر ساحل ماسه ای چگونه است؟ (پاسخ: موج دارای انرژی است و وقتی به ساحل ماسه ای برخورد می کند، فقط ماسه ها را به جلو و عقب می برد)
۱۵۴ – اثر موج بر ساحل صخره ای چگونه است؟ (پاسخ: وقتی موج به ساحل صخره ای برخورد می کند، تغییرات مهمی را در شکل ساحل پدید می آورد و سنگ ها را می شکند)
۱۵۵ – کف دریا چگونه است؟ (پاسخ: مانند روی خشکی ها پر از پستی و بلندی است)
۱۵۶ – وقتی از ساحل به سوی دریا می رویم، عمق آب چه تغییری می کند؟ (پاسخ: به آرامی زیاد می شود)
۱۵۷ – چرا بیشتر جان داران دریایی نزدیک ساحل زندگی می کنند؟ (پاسخ: برای استفاده از نور و غذا)
۱۵۸ – موارد استفاده از دریا را نام ببرید؟ (پاسخ: غذا، گرفتن نمک، شیرین کردن آب دریا، کشتی رانی، استخراج نفت و گاز)
۱۵۹ – آب شیرین چیست؟ (پاسخ: به آبی که از آن در صنعت و کشاورزی و نیز برای آشامیدن استفاده می کنند، آب شیرین می گویند)
۱۶۰ – آب دریا چگونه آلوده می شود؟ (پاسخ: رودها مواد زاید و فاضلاب خانه ها و کارخانه ها را به دریا می رسانند. باران، کودها و برخی مواد آلوده و سمی را از زمین های کشاورزی می شوید و به رودها می برد. کشتی ها مواد زاید خود را به دریا می ریزند. بر اثر خرابی کشتی های نفت کش، مقدار زیادی مواد نفتی از کشتی ها وارد آب دریاها می شود.)
۱۶۱ – اندام های حرکتی را نام ببرید؟ (پاسخ: مفصل، ماهیچه، استخوان)
۱۶۲ – کار ماهیچه ها چیست؟ (پاسخ: حرکت بدن بر عهده ی ماهیچه هاست. ماهیچه ها برای این که آسان تر و تندتر حرکت کنند، باید به استخوان متصل باشند. استخوان های همه ی قسمت های بدن به کمک ماهیچه ها به حرکت در می آیند. برای نفس کشیدن، باید ماهیچه های سینه حرکت کنند. برای مطالعه کردن، باید ماهیچه های چشم به حرکت در بیایند)
۱۶۳ – چه نوع از ماهیچه ها را می توان به دل خواه حرکت داد؟ (پاسخ: ماهیچه هایی که به استخوان وصل می شوند)
۱۶۴ – چه نوع از ماهیچه ها را نمی توان به دل خواه حرکت داد؟ (پاسخ: ماهیچه های قلب، معده، و روده. این ماهیچه ها در خواب هم کار خود را انجام می دهند)
۱۶۵ – انواع استخوان ها را نام ببرید؟ (پاسخ: استخوان دراز مثل ران پا، استخوان کوتاه مثل بند انگشت، استخوان پهن مثل سر)
۱۶۶ – غضروف چیست؟ (پاسخ: مایعی است که در انتهای استخوان قرار دارد)
۱۶۷ – اسکلت بدن از چه استخوان هایی تشکیل شده است؟ (پاسخ: از تعداد زیادی استخوان که این استخوان ها در سر، دست، پا، و تنه به هم وصل شده اند)
۱۶۸ – اسکلت ساختمان و اسکلت بدن، چه شباهتی دارند؟ (پاسخ: هر دو ساختمان و بدن را محکم نگه می دارند و به بدن و ساختمان شکل می دهند)
۱۶۹ – مفصل چیست؟ (پاسخ: به محلی که یک استخوان به استخوان دیگر وصل می شود، مفصل می گویند)
۱۷۰ – انواع مفصل را نام ببرید؟ (پاسخ: مفصل ثابت مانند سر، مفصل نیمه متحرک مانند ستون مهره ها، مفصل متحرک مانند بازو و ساعد)
۱۷۱ – رعایت چه مواردی در سلامت استخوان ها و ماهیچه ها مؤثر است؟ (پاسخ: خوردن غذای مناسب و ورزش کردن)
۱۷۲ – استخوان ها چگونه می شکنند؟ (پاسخ: در اثر افتادن از بلندی، تصادف با اتومبیل، افتادن چیزهای سنگین بر روی بدن)
۱۷۳ – چه کارهایی به ماهیچه ها و استخوان ها آسیب می رساند؟ (پاسخ: انجام دادن ورزش های سخت یا افتادن از بلندی)
۱۷۴ – چرا انگشتان دست و شانه بیشتر از استخوان های دیگر از جای خود در می آیند؟ (پاسخ: به خاطر این که بیشتر از اندام های دیگر کار می کنند)
۱۷۵ – دستگاه گوارش چیست؟ (پاسخ: ریز شدن غذا و آماده شدن آن به صورتی که برای بدن قابل استفاده باشد، گوارش نام دارد)
۱۷۶ – قسمت های دستگاه گوارش را به ترتیب نام ببرید؟ (پاسخ: دهان، معده، روده)
۱۷۷ – گوارش از کجا شروع می شود؟ (پاسخ: از دهان با جویدن غذا)
۱۷۸ – آب دهان چه کاری انجام می دهد؟ (پاسخ: به نرم شذن و خرد شدن غذا کمک می کند و نیز باعث می شود غذا به آسانی از راه گلو پایین برود)
۱۷۹ – کار دندان های جلو چیست؟ (پاسخ: دندان های جلو، غذا را برش می دهند)
۱۸۰ – کار دندان های عقب چیست؟ (پاسخ: دندان های عقب، غذا را خرد می کنند)
۱۸۱ – کار دندان های نوک تیز چیست؟ (پاسخ: دندان های نوک تیز، غذا را پاره می کنند)
۱۸۲ – مری چیست؟ (پاسخ: لوله ای است که دهان را به معده وصل می کند)
۱۸۳ – شکل معده چگونه است؟ (پاسخ: به شکل کیسه است)
۱۸۴ – شیره ی معده چیست؟ (پاسخ: در معده هم مانند دهان، مایعی ساخته می شود. به این مایع، شیره ی معده می گویند)
۱۸۵ – کار ماهیچه های معده چیست؟ (پاسخ: غذا را با شیره ی معده مخلوط می کنند)
۱۸۶ – شیره ی معده چه غذاهایی را گوارش می دهد؟ (پاسخ: غذاهای گوشتی)
۱۸۷ – چه چیزهایی غذا را در معده کاملاً نرم و آبکی می کنند؟ (پاسخ: آب دهان، شیره ی معده و آبی که می نوشیم)
۱۸۸ – مهم ترین قسمت دستگاه گوارش چه نام دارد؟ (پاسخ: روده ی باریک)
۱۸۹ – طول روده ی باریک چقدر است؟ (پاسخ: ۳ تا ۴ متر)
۱۹۰ – جذب یعنی چه؟ (پاسخ: غذایی که در معده و روده گوارش پیدا کرده است، به وسیله ی خونی که در اطراف روده ها جریان دارد، گرفته می شود. به این عمل، جذب می گویند)
۱۹۱ – در داخل روده چه چیزی وجود دارد؟ (پاسخ: در روده هم مانند معده، مایعی وجود دارد که غذاهای گوناگون را گوارش می دهد)
۱۹۲ – غذایی که در بدن گوارش پیدا نکرده چه می شود؟ (پاسخ: دفع می شود)
۱۹۳ – چرا بهتر است غذا را زیاد بجویم؟ (پاسخ: چون کار معده و روده ی باریک کمتر می شود و غذا راحت تر جذب بدن می شود)
۱۹۴ – مواد لازم برای بدن را نام ببرید؟ (پاسخ: پروتئین ها، قند و نشاسته، چربی، ویتامین ها، آب)
۱۹۵ – پروتئین ها در چه موادی یافت می شوند؟ (پاسخ: در بدن جانوران و غذاهای گیاهی. گوشت، ماهی، تخم مرغ، کره، و پنیر پروتئین های جانوری هستند و نخود، عدس، لوبیا، ذرت، هویج، و شلغم پروتئین های گیاهی هستند)
۱۹۶ – چند نمونه مواد قندی نام ببرید؟ (پاسخ: مربا، خرما، عسل، انگور)
۱۹۷ – چند نمونه مواد نشاسته ای نام ببرید؟ (پاسخ: نان، سیب زمینی، برنج)
۱۹۸ – چربی در چه غذاهایی یافت می شود؟(پاسخ: هم در غذاهای جانوری و هم در غذاهای گیاهی. در غذاهای جانوری، چربی ها در زیر پوست قرار دارند. چربی های گیاهی مانند: زیتون، ذرت، آفتاب گردان)
۱۹۹ – ویتامین ها در چه موادی یافت می شوند؟ (پاسخ: شیر، سبزی ها، میوه ها)
۲۰۰ – چه مقدار از بدن را آب تشکیل می دهد؟ (پاسخ: بیش از نصف بدن)
۲۰۱ – آب چگونه از بدن خارج می شود؟ (پاسخ: با عرق کردن یا ادرار کردن)
۲۰۲ – چرا باید بعد از هر غذا مسواک بزنیم؟ (پاسخ: برای این که اگر مسواک نزنیم، میکروب ها در دهان ما مواد شیرین غذا را به ماده ی ترشی به نام اسید تبدیل می کنند. این اسید کم کم دندان را خراب می کند و باعث پوسیدگی دندان می شود)
۲۰۳ – کدام دندان ها بیشتر از بقیه خراب می شوند؟ (پاسخ: دندان های عقب یا آسیاب)
۲۰۴ – برای داشتن دستگاه گوارش سالم، باید چه کارهایی انجام بدهیم؟(پاسخ: نشسته غذا بخوریم تا غذا به خوبی گوارش پیدا کند. غذاهایی مانند سبزی، میوه، گوشت، و شیر بخوریم. شکلات و شیرینی زیاد نخوریم. غذا را به اندازه ی نیاز و با فاصله بخوریم و وقتی گرسنه نیستیم، چیزی نخوریم. در هر وعده ی غذایی، حتماً سبزی یا میوه بخوریم تا کار روده ها آسان تر شود.)

ادامه دارد ….   

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *