dr-seyyeda

گزارشی از همایش ذهن برتر

همایش “ذهن برتر”

ارایه دهنده : استاد دکتر محمد سیدا


تهیه کننده گزارش: تقی وحیدی (اردیبهشت ۱۳۸۴)


همایش نخست : روز یکشنبه ۲۵/۲/۸۴ ، مکان : دانشگاه آزاد بیرجند

 

بیوگرافی مختصر دکتر سیدا :
استاد دکتر محمد سیدا، مدیر و بنیانگذار مؤسسه ذهن برتر و سردبیر ماهنامه ذهن برتر می باشد. ایشان مدرک کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک را از دانشکده فنی دانشگاه تهران اخذ کرده و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته یاد شده از دانشگاه شیراز اخذ نموده اند. همچنین مدرک دکترای مهندسی مکانیک خود را از دانشگاه صنعتی شریف دریافت نموده اند. نامبرده در تابستان سال ۱۳۸۰ با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در آمریکا جایزه برتر را از آن خود کرد و مرد حافظه ایران لقب گرفت. شایان ذکر است که ایشان آموزش تکنیک های حس برتر را از سال ۱۳۶۷ آغاز نموده اند. آنچه در پی می آید، سخنرانی ایشان در باره “ذهن برتر” می باشد:
۷۰ درصد پیشرفت ها از مطالعه به دست می آید. مغز انسان دارای دو نیمکره بوده که در شرایط عادی، فقط یکی فعال است . اگر هر دو نیمکره را فعال کنیم، توانایی مغز چندین برابر می شود.
سه تمرین ساده برای این که نیمکره مخالف را به کار بگیریم، عبارتند از:
۱. روزانه چند دقیقه ای تمرین کنید و با دست مخالف، چند کلمه مثبت بنویسید. مانند : حافظه من قوی است. من می توانم مطالب را به خاطر بسپارم.
۲. وزنه ای را با دست مخالف تا شانه بالا بیاورید و دوباره آهسته پایین بیاورید. سه الی چهار مرتبه با دقت این تمرین را انجام دهید.
۳. پای مخالف را با تصور این که وزنه ای سنگین به آن بسته شده، بالا برده و به آهستگی پایین بیاورید.
توجه داشته باشید که با به کارگیری نیمکره مخالف، توانایی مغز حداقل ۵ برابر می شود. و هنگامی که از مغز استفاده شود، سلول های جدیدی در آن تولید می شوند.  دو نکته زیر را فراموش نکنید:
۱. هر کسی که زیاد زحمت می کشد، ممکن است زیاد نتیجه نگیرد.
۲. هر کسی که زیاد استعداد دارد، شاید زیاد موفق نباشد.
آب و خواب برای تقویت حافظه مهم است. نیمکره راست در به خاطر سپردن مطالب، اعداد، کلمات (به صورت تصویر)، موسیقی، تخیل و رنگ تأثیر فراوان دارد. مثلاً با اعداد به ترتیب زیر می توان کلمات را در ذهن تداعی نمود:
عدد ۱ برای ماژیک (چون یک تکه است)
عدد ۲ برای عینک (چون دو شیشه دارد)
عدد ۳ برای چراغ راهنما (چون سه چراغ دارد)
عدد ۴ برای میز (چون چهار پایه دارد)
عدد ۵ برای ستاره (چون پنج پره دارد)
عدد ۶ برای مکعب (چون شش وجه دارد)
عدد ۷ برای هفت تیر (چون هفت عدد تیر شلیک می کند)
عدد ۸ برای پرگار (چون پرگار مشابه عدد ۸ است)
عدد ۹ برای پیپ (چون شکل پیپ مشابه عدد ۹ است)
عدد ۱۰ برای توپ جنگی (چون شکل توپ جنگی مشابه عدد ۱۰ است)

مهم ترین تکنیک ها برای تمرکز فکر :
۱. هر وقت مطالعه می کنید و فکر اضافی به سراغتان می آید، آن فکر را بر روی کاغذ بنویسید (در حد یک یا دو کلمه) تا تمرکز شما از دست نرود.
۲. هر وقت می خواهید کاری انجام دهید، بین کار فاصله نینداخته و سریعاً آن را شروع کنید.
۳. در زمان گوش دادن به رادیو، صدای رادیو را کم کنید تا مرحله ای که متوجه صحبت های گوینده شوید. این کار دقت شنوایی و تمرکز را بالا می برد.
۴. در موقع تماشای تلویزیون ، صدای تلویزیون را قطع کنید و از طریق لب خوانی تمرکز را در خود تقویت کنید.

تغذیه :
پرسش : چه خوراکی هایی برای مغز مفید است؟
پاسخ : میوه ها و سبزیجات مانند سیب، مرکبات. انار شیرین. انگور. موز. زردآلو. انجیر. پیاز. شاهی. کلم. کاهو. کرفس. جوانه گندم. سیب هم خوردن و هم بوییدن برای پوست و دندان مفید است. ماهی ، میگو، خاویار، و زرده تخم مرغ نیز از خوراکی های مفید هستند.
خوراکی هایی که اثر بد دارند : داروی مسکن، داروی محرک، داروی خواب آور. چای پررنگ. قهوه. نوشابه های گازدار. سرکه های غیر طبیعی و بازاری (سرکه طبیعی ضرر ندارد).
در حین مطالعه موسیقی ملایم و بدون کلام خوب است به شرطی که خاطره ای را در ذهن تداعی نکند. به گفته فارابی، موسیقی تأثیر مثبت می گذارد. توجه داشته باشید که موسیقی :
۱. نشاط برانگیز است
۲. احساس برانگیز است
۳. خیال برانگیز است (قدرت تخیل را بالا می برد)
و بهترین موسیقی، موسیقی طبیعت،آبشار،صدای پرندگان و قرآن با صدای زیباست.
در جلسات بعد در باره مطالب زیر گفتگو خواهم کرد و هم اکنون تعریفی به اختصار از آنها ارایه می نمایم:

حس برتر: چگونگی ارتباط برقرار کردن با افراد، دوستان، همکاران، و رییس.
چهره شناسی : پی بردن به خصوصیات افراد از روی چهره
قیافه شناسی : پی بردن به خصوصیات افراد از روی حالات و حرکات، راه رفتن، صحبت کردن و خندیدن
روانشناسی خط و امضاء : برای مثال کسی که امضایش را زیر اسم خود می کشد، قصد دارد خود را مطرح نماید و کسی که امضایش حالت خط خطی دارد، فرد قابل اعتمادی نیست.
روانشناسی رنگ : رنگ آبی، باعث آرامش می شود.  رنگ قرمز، رنگی شاد و گرم است و همچنین احساس تشنگی را تحریک می کند. رنگ زرد، رنگ شادی بوده و نه تنها ذهن را فعال می کند بلکه سبب تحریک اشتها نیز می شود. رنگ سیاه، نشانه غم و ناراحتی و نیز اعتماد است.
خواندن افکار از روی حرکات : مثلاً کسی که دست به نرمه گوش بزند، خسته شده است و دست زدن به بینی، نشانه تردید به مسئله و یا دروغ گفتن است.

و اینک می پردازم به :

عوامل موثر در تأثیر ارتباطات :
۱. کلام جسم (زبان تن) که همان حالات و رفتار و حرکات است.
۲. فن بیان
۳. اطلاعات
یکی از عوامل موثر بر روی کلام جسم، زیبایی است (به ظاهر خود برسیم. خودمان را دوست داشته باشیم چون موجود با ارزشی هستیم). تغذیه درست و ورزش باعث زیبایی می شود. پوشیدن لباس مناسب به طوری که رنگ لباس با رنگ چهره همخوانی داشته باشد. استفاده از ماسک های زیبایی مانند پوست خیار، لیمو، توت فرنگی، و هلو مناسب است. همچنین برای زیبایی باید آب زیاد بخوریم آن هم کم کم و به فاصله کم. همچنین باید سیب بخوریم.

دو عامل مهم که باعث افسردگی می شوند:
۱. کم تحرکی
۲. تجمع افکار منفی
یک سری حالات را در جلوی آینه تمرین کنید، مانند : قدرت، شخصیت، غم، جدیت، حساسیت، خوشبختی، خنده، و عصبانیت. پاک شدن از درون باعث زیبایی می شود. حسادت باعث کینه می شود. غبطه باعث رقابت شده و مفید است.

روزه فکری : به مدت سه هفته از هر نوع اندیشه منفی، گفتار منفی و کار منفی دوری کنید. اگر در ظرف ۲۱ روز نتوانستید این موارد منفی را از خود دور کنید، باید از اول شروع کنید.
داشتن دوستان مثبت و قدرتمند و همچنین ایمان و اعتقاد، تأثیر مثبتی بر روی کلام جسم می گذارند. خداوند منبع انرژی است و ما با نیایش انرژی می گیریم و شاد می شویم.

همایش دوم : روز دوشنبه ۲۶/۲/۸۴ ، مکان : سالن الغدیر – بیرجند

قانون تشعشع جاذبه در روانشناسی می گوید : به هر چه فکر کنیم، امواجی به طرف آن چیز می فرستیم و امواجی نیز جذب می کنیم. از هر چه بترسیم به سراغمان می آید. چشم شور یک واقعیت علمی است که در آن فرد امواج منفی می فرستد.
ارتباط فکری بین دو یا چند جاندار را Telepathy می گویند. مثلاً در باره شخصی گفتگو می کنید و او ناگهان پیدا می شود و یا با شما تماس تلفنی برقرار می کند. اولین تجربه Telepathy آگاهانه من سه هفته طول کشید و آن هم زمانی بود که توانستم سؤالات درس ریاضی را از استادم گرفته و به کمک وی آنها را قبل از امتحان حل نمایم. ماجرا از آنجا شروع شد که در دوران دانشجویی، استاد درس ریاضی بسیار سختگیر بوده و هنگامی که از وی پیرامون نحوه سؤالات امتحانی پرسش می کردیم، پاسخ روشنی نمی داد تا این که من سعی کردم از طریق Telepathy وارد عمل شوم. پس از چند روز از وی سؤال کردم که به نظر شما نمره من در درس ریاضی چند خواهد بود؟ و او گفت که نمره شما معادل شماره تلفن من بدون در نظر گرفتن پیش شماره است یعنی عدد ۸۳۸۱. من توضیح بیشتری خواستم و وی اظهار نمود که مجموع ارقام شماره تلفن من برابر نمره شما خواهد بود یعنی عدد ۲۰. بدنبال این موضوع تلاش کردم که با او ارتباط بیشتری برقرار نمایم تا این که شب امتحان به او تلفن زدم و او بلافاصله از من خواست تا به منزلش بروم. وقتی به منزلش رسیدم، ورقه ای به من داده و گفت این سؤالات امتحانی درس ریاضی فرداست و از من خواست تا مشغول حل آنها شوم و در حل برخی از سؤالات نیز به من کمک کرد تا این که نیمه شب فراسید و قبل از مراجعت من ناگهان متوجه شد که کار عجیبی انجام داده و سؤالات را به من داده و ناگهان برگه سؤال را از من گرفت ولی دیر شده بود و هیچ وقتی هم برای تغییر سؤالات نداشت چراکه قبلاً سؤالات را لاک و مهر کرده به قسمت آموزش دانشگاه تحویل داده بود و فردای آن شب رأس ساعت مقرر می بایست امتحان را شروع می کرد. روز بعد امتحان برگزار شده و من با سرعت به حل کردن مسائل پرداختم به طوری که حتی وقت کم آوردم و نمره ۵/۱۸ را کسب نمودم. این در حالی بود که در حین آزمون، دانشجویان دیگر ناراضی بوده و از سخت بودن امتحان گله داشتند و بسیاری از آنها نمره زیر ۱۰ آوردند. استاد مربوطه به ناچار نمره ها را روی نمودار برده و سرانجام نمره ۲۰ به من تعلق گرفت.
Telepathy ممکن است در چند ثانیه انجام شده و یا چندین روز طول بکشد که این بستگی به شرایط و موقعیت دارد. در Telepathy یک گیرنده و یک فرستنده وجود دارد. فرستنده موج می فرستد و گیرنده باید برای دریافت آن فضای فکری خالی داشته باشد. ارتباط فکری بین والدین و فرزندان، دو همسر، و یا دو دوست صمیمی سریعتر و قوی تر برقرار می شود. بعد مکانی هیچ تأثیری در این ارتباط ندارد. مهم این است که بتوانیم تصویر ذهنی از شخص را ایجاد نماییم. فضای فکری خالی زمانی پیش می آید که فرد گیرنده به هیچ چیز فکر نکند. اگر گیرنده خواب باشد و خواب نبیند، امکان ایجاد فضای فکری خالی زیاد است و به همین خاطر است که دانشمندان اخیراً به مسئله یادگیری در خواب دست یافته اند. یکی از دانشمندان گفته که : قدرت یک تصویر برابر با هزار کلمه است.
پیش نیاز Telepathy ، آرامش و یا Relaxation (تن آرامی) است. تکنیک های آرامش (Relaxatin یا تن آرامی) عبارتند از :
۱. تجسم
۲. تمرکز
۳. فرمان ذهنی
۴. تلقین
۵. تجسم

Relaxation دو حالت دارد :
۱. به صورت نشسته روی صندلی با پاهای باز
۲. به صورت خوابیده و طاقباز

Relaxation بایستی در فضای بدون سر و صدا صورت گیرد. تلفن ها قطع بوده و فضای اتاق، تاریک و یا توأم با نور آبی رنگ باشد. عواملی که باعث انقباض و ناراحتی می شوند، بایستی در Relaxation حذف شوند مانند : کفش، جوراب، حلقه انگشتری و غیره. در زمان Relaxation می توان موسیقی آرام و یا صدای طبیعت مانند صدای آبشار و یا نغمه پرندگان را نیز گوش کرد. بستن چشم در این زمان بهتر است زیرا عوامل حواس پرتی را به حداقل می رساند. چنانچه در حین Relaxation احساس سردرد یا سرگیجه نمودید، فوراً دست از کار بکشید.
در این قسمت از همایش، استاد از همه حضار تقاضا می کند که تمرین شل شدن بدن را به مدت ۷ الی ۸ دقیقه انجام دهند. سپس درخواست کردند که برق ها تاحد امکان خاموش شده و نور آبی رنگ کمی در سالن وجود داشته باشد تا امکان تمرین برای حدود ۷ تا ۸ دقیقه فراهم شود. استاد یادآوری می کند که تمرین فوق بعدها بر اثر تکرار در ظرف یک دقیقه نیز امکان پذیر است و به دنبال آن ادامه می دهد:
چشمان خود را به آرامی ببندید و ذهن خود را از افکار گوناگون خالی نمایید. در ذهن خود، پای راستتان را تجسم کنید. انگشتان پا، مچ پا، زانو و قسمت بالایی پا. سپس بر روی پای راست تمرکز کرده و به عضلات پا فرمان دهید که شل شوند. شل شدن عضلات پا را به خود تلقین کنید و ببینید که عضلات شل شده اند و حال از این راحتی لذت ببرید. سپس پای چپ، دست راست و دست چپ را به همین روش شل کنید و از این راحتی لذت ببرید. با شمارش تا عدد ۵ ، پلک پایینی شما سنگین شده و احساس خواب به شما دست می دهد. چند دقیقه در این حالت بمانید. حال با شمارش معکوس از ۱۰ تا ۱ پلک پایینی شما سبک تر شده و با شنیدن عدد ۱ پلک های خود را به آرامی باز کنید. این تمرین را در مواقع خستگی در محیط کار یا منزل انجام دهید. فقط دقت کنید که باید شرایط Relaxation را رعایت نمایید. با وجود این که حدود ۷ تا ۸ ساعت خواب در شبانه روز لازم است ولی با چنین تمریناتی امکان کم کردن خواب و در عین حال حفظ نشاط وجود دارد.
حال برگردیم به بحث Telepathy . فردی را که می خواهیم با او Telepathy برقرار کنیم، باید به وضوح ببینیم حتی اگر علامت مشخصه ای دارد مانند خال و یا نشانه های دیگر، آنها نیز باید دیده شوند. اگر امکان تجسم فرد وجود ندارد، با نگاه به عکس وی ، او را به وضوح در نظر آوریم. توجه داشته باشید که امواج بعد از یک خواب راحت و با معده خالی، بهتر ارسال می شوند. افراد برونگرا بهتر می توانند Telepathy برقرار نمایند. افرادی که رنگها را بهتر تجسم می کنند، در Telepathy قوی تر عمل می کنند. موزیک ملایم، باران آرام (بدون رعد و برق و توفان) نیز در ارتباط قوی مؤثر هستند.  آلودگی هوا، عادت ماهیانه در خانم ها، بی اعتقادی به Telepathy، دلسردی پس از چند تمرین و … باعث تضعیف امواج می شود. اگر بتوانیم ارتباط تماسی داشته باشیم، امواج از سمت راست خارج و از سمت چپ دریافت می شوند. مثلاً می توانید با گرفتن دست چپ همسرتان در حین عبور از مقابل مغازه ها، امواجی به او منتقل کنید تا از شما درخواست خرید کالا ننماید. بچه وقتی خواب است با حالت تماسی می توان فکر را به او انتقال داد و این کار با لمس سمت چپ بدن بچه امکان پذیر است و می توان بچه ها را بدین شیوه راهنمایی کرد. بچه ای که گریه می کند، به کمک این روش کمتر از یک دقیقه آرام می شود.
همانگونه که قبلاً اشاره شد، امواج از سمت راست بهتر خارج شده و از سمت چپ بهتر دریافت می شوند و اگر فکر را متمرکز کنیم، انتقال امواج بهتر صورت می گیرد درست همانطور که تمرکز نور در ذره بین حرارت ایجاد کرده و سطح کاغذ را می سوزاند، در حالی که در شرایط عادی نور خورشید چنین رفتاری را از خود نشان نمی دهد. من فردی را سراغ دارم که خونریزی معده اش از طریق انرژی درمانی رفع شد. در بین حیوانات نیز انتقال فکر وجود دارد. برای نمونه، سگ و اسب بهتر از سایر حیوانات فکر صاحب خود را می خوانند. یک نفر در آن واحد می تواند روی ۱۰۰۰ نفر اثر بگذارد و بالعکس.
تمرکز عبارت است از دقت بر روی یک موضوع مشخص بدون این که افکار دیگری ذهن را مشغول کند. تکنیک هایی برای تمرکز بهتر وجود دارد که به برخی از آنها در زیر اشاره می کنیم :
۱. در زمان تمرکز چنانچه فکر اضافی به سراغتان آمد، آن فکر را به صورت یک واژه کلیدی بنویسید تا بار ذهنی شما تخلیه شود.
۲. هر کاری که می خواهید انجام دهید، فوراً شروع کنید. مثلاً برای مطالعه ابتدا شروع به آماده کردن میز، گذاشتن خودکار و نوشت افزار دیگر نکنید بلکه سریع کتاب را گشوده و خواندن را آغاز نمایید.
۳. یکی از تکنیک های تمرکز، گوش دادن است به طوری که هنگام گوش دادن به رادیو بایستی صدا را کم کنید تا مجبور شوید به دقت به گفتار گوینده گوش فرادهید.
۴. یکی دیگر از تکنیک های تمرکز، دیدن است به طوری که هنگام تماشای تلویزیون، صدای تلویزیون را قطع کنید و لب خوانی نمایید هرچند که برخی کلمات مانند خدا و هدی به یک جور تلفظ می شوند، ولی این تکنیک در تمرکز مؤثر است.
۵. شمعی را در فضای تاریک در فاصله ۱ متری در امتداد چشم ها نگه دارید. حدود ۲ دقیقه بدون اینکه پلک بزنید، به شعله شمع نگاه کنید. پس از ۲ دقیقه چشمها را بسته و دستها را دو چشم قرار دهید و سعی کنید شعله را در چشمهایتان نگهدارید.
۶. یک آدم برفی را در ذهن مجسم کنید و با ۵ شماره آن را ذوب کنید. مثلاً با شماره ۱ آدم برفی را بدون سر ببینید، با شماره ۲ یک قسمت از تنه، با شماره ۳ یک قسمت دیگر تنه، با شماره ۴ قسمت پایین تنه و با شماره ۵ آدم برفی کاملاً ذوب می شود. در مرحله بعدی، آدم برفی را با ۱۰ شماره ذوب کنید.
۷. سه تا موضوع مشخص انتخاب کنید. موضوعات می توانند برنامه و یا خاطره باشند. به هر موضوع ۳ دقیقه فکر کنید، یعنی ۳ دقیقه اول به موضوع اول، ۳ دقیقه دوم به موضوع دوم و ۳ دقیقه سوم به موضوع سوم فکر کنید تا بدین ترتیب تمرکز شما رفته رفته بهتر شود.
دانشمندان می گویند که مهمترین عامل برای تمرکز، سؤال کردن از خودتان است. سعی کنید از خودتان سؤالات مثبت بپرسید، مانند سؤالات زیر :
۱. به چه چیزهایی افتخار می کنم؟
۲. چرا احساس خوشبختی می کنم؟
۳. چه کسانی را دوست دارم؟
۴. چه کسانی مرا دوست دارند؟
دقت تکنیکی است برای حافظه خوب، یعنی ما باید ۵ قوه و حس خود را به صورت درست بکار ببریم. ۷۵% اطلاعات از طریق بینایی، ۱۳% از طریق شنوایی، ۶% از طریق لامسه، ۳% از طریق بویایی و ۳% از طریق چشایی بدست می آیند. بنابراین ملاحظه می کنید که بینایی برای کسب اطلاعات از دیگر قوا مهمتر است.

برای پرورش ۵ قوه چه کنیم؟
۱. بینایی :
 برای تقویت بینایی بایستی مطالعه کنیم. مطالعه در نور کم یا نور زیاد ضرر دارد. نوشته نبایستی لرزش داشته باشد، مثلاً در حین مسافرت با وسایل نقلیه مطالعه ضرر دارد و به گفته یکی از دانشمندان مطالعه در حین حرکت در وسایل نقلیه مانند این است که یک پیچ گوشتی در چشم فرو کرده و آن را بچرخانیم. نور طبیعی خورشید نباید به چشم بتابد. برای بالا بردن دقت بینایی، چشم ها را در آب زلال و تمیز باز کنید. توجه داشته باشید که آب استخر برای این موضوع مناسب نیست. برخی از خوراکیها برای نور چشم مفید هستند. با شنیدن این موضوع، شما خوراکی مفید برای نور چشم را هویج تصور می کنید ولی توجه داشته باشید که گوجه فرنگی خام از هویج برای تقویت بینایی مؤثرتر است و می توانید آن را در سبد میوه جات به عنوان میوه در پذیرایی های خود نیز استفاده کنید، هر چند که در روزهای نخست با اعتراض برخی از اطرافیان روبرو خواهید شد. استفاده از بخور جگر سفید گوسفند یا گوساله در هنگام جوشیدن، برای تقویت بینایی مفید است.
۲. شنوایی : گوش دادن به موزیک و توجه به زیر و بم آن در تقویت شنوایی مؤثر است.
۳. بویایی : برای تقویت بویایی، عطر گل ها را با چشمان باز بو کنید و آنها را نام ببرید و سپس با چشمان بسته، بوها را تشخیص دهید.
۴. لامسه : با چشم باز مواد را لمس کنید و سپس چشم ها را ببندید و با نوک انگشتان، اشیا را تشخیص دهید.
۵. چشایی : مزه ها را با توجه به محل تشخیص آنها در دهان، مشخص نمایید.


پایان


مطالب فوق، یادداشت های اینجانب از همایش سودمند استاد دکتر محمد سیدا در بیرجند بود. بدون شک حضور در همایش های ایشان بسیار مفیدتر از یادداشت های مذکور بوده و خواندن این یادداشتها صرفاً برای معرفی استاد به هموطنانی است که هنوز با ایشان آشنا نشده و از محضر ایشان کسب فیض ننموده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *