web of knowledge

رابطه بین هوش معنوی و هوش هیجانی با رضایت از زندگی در بین دانش آموزان دبیرستان دخترانه تیزهوشان بیرجند

عنوان مقاله: رابطه بین هوش معنوی و هوش هیجانی با رضایت از زندگی در بین دانش آموزان دبیرستان دخترانه تیزهوشان بیرجند

نویسندگان: شهین ابراهیمی کوه بنانی (وحیدی)، دکتر رضا دستجردی، تقی وحیدی، محمد حسن غنی فر

واژگان کلیدی: هوش معنوی (Spiritual Intelligence)، هوش هیجانی (Emotional Intelligence)، رضایت از زندگی (Life Satisfaction)

مقاله مزبور در سومین کنفرانس جهانی روانشناسی، مشاوره، و راهنمایی که از تاریخ ۹ می لغایت ۱۳ می ۲۰۱۲ برابر با ۲۰ لغایت ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ازمیر ترکیه برگزار شد، توسط تقی وحیدی به انگلیسی و به طور شفاهی ارایه گردید که در زیر ترجمه چکیده آن را ملاحظه می فرمایید. در ضمن متن کامل مقاله در ماه اکتبر ۲۰۱۲ در ژورنال بین المللی Science Direct و Scopus منتشر شده و جزو مقالات ISI تلقی خواهد شد. برای دریافت فایل pdf چکیده مقاله، لطفاً این قسمت را کلیک بفرمایید.

چکیده
این تحقیق به تعیین رابطه بین هوش معنوی و هوش هیجانی با رضایت از زندگی در بین دانش آموزان دبیرستان دخترانه تیزهوشان بیرجند پرداخته است. بدین منظور ۱۲۳ دانش آموز با در نظر گرفتن روش نمونه گیری ساده انتخاب شدند. در این پژوهش به طور کلی رابطه معنی داری بین هوش معنوی و رضایت از زندگی مشاهده نشد ولی نتایج حاکی از وجود رابطه معنی دار بین هوش هیجانی و رضایت از زندگی می باشد. همچنین نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که مؤلفه “سجایای اخلاقی” در هوش معنوی و نیز مؤلفه های “ارزیابی و بیان هیجان” و “تنظیم هیجان” در هوش هیجانی پیش بینی کننده های معنی داری برای رضایت از زندگی هستند. ضمناً هوش معنوی و هوش هیجانی بایکدیگر رابطه معنی داری با رضایت از زندگی دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *