web of knowledge

رابطه بین حمایت اجتماعی و خودکارآمدی با پیشرفت تحصیلی و رضایت از مدرسه در بین دانش آموزان مدارس راهنمایی دخترانه بیرجند

عنوان مقاله: رابطه بین حمایت اجتماعی و خودکارآمدی با پیشرفت تحصیلی و رضایت از مدرسه در بین دانش آموزان مدارس راهنمایی دخترانه بیرجند

نویسندگان: اسماء سیوندانی، شهین ابراهیمی کوه بنانی (وحیدی)، تقی وحیدی 

واژگان کلیدی: حمایت اجتماعی (Social Support)، خودکارآمدی (Self-efficacy)، پیشرفت تحصیلی (Academic Achievement)، رضایت از مدرسه (School Satisfaction)

مقاله مزبور در سومین کنفرانس جهانی روانشناسی، مشاوره، و راهنمایی که از تاریخ ۹ می لغایت ۱۳ می ۲۰۱۲ برابر با ۲۰ لغایت ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ در ازمیر ترکیه برگزار شد، توسط تقی وحیدی به انگلیسی و به طور شفاهی ارایه گردید که در زیر ترجمه چکیده آن را ملاحظه می فرمایید. در ضمن متن کامل مقاله در ماه اکتبر ۲۰۱۲ در ژورنال بین المللی Science Direct و Scopus منتشر شده و جزو مقالات ISI تلقی خواهد شد. برای دریافت فایل pdf چکیده مقاله، لطفاً این قسمت را کلیک بفرمایید.

چکیده
این تحقیق به تعیین رابطه بین حمایت اجتماعی و خودکارآمدی با پیشرفت تحصیلی و رضایت از مدرسه در بین دانش آموزان مدارس راهنمایی دخترانه بیرجند پرداخته است. بدین منظور ۲۴۰ دانش آموز از ۱۰ مدرسه با استفاده از روش نمونه گیری چند مرحله ای انتخاب شدند. نتایج تحقیق نشان داد که دو مؤلفه “خود تنظیمی” و “آزمون” پیش بینی کننده های معنی داری برای پیشرفت تحصیلی هستند در حالی که مؤلفه “خواندن” و حمایت اجتماعی فاقد این ویژگی می باشند. همچنین دو مؤلفه “خود تنظیمی” و “آزمون” همراه با مؤلفه “معلم” پیش بینی کننده های معنی داری برای رضایت از مدرسه می باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *