management

معرفی برند از درون سازمان به محیط بیرون از سازمان

معرفی برند از درون سازمان به محیط بیرون از سازمان

نوشته: لورا لیک (Laura Lake)، بر گرفته از راهنمای About.com ، ۲۹ ژوئن ۲۰۱۰
ترجمه : تقی وحیدی (www.taghivahidi.com)، دانشجوی رشته MBA، دانشگاه پیام نور دماوند، فروردین ۱۳۹۰

ما روزها و گاهی اوقات هفته ها وقت صرف می کنیم تا از طریق بررسی و آزمون شعارها و علائم تجاری، نسبت به توسعه و ترویج “پیام بازاریابی” شرکت خود اقدام نماییم. همچنین صرف ساعت ها وقت برای تعیین رنگ مورد نظر شرکت قبل از عرضه کالا، دور از ذهن نیست. اما ناحیه ای وجود دارد که تقریباً همیشه در مرحله برنامه ریزی یک شرکت جدید یا تجدید ساختار یک شرکت قدیمی فراموش می شود. آن ناحیه، آموزش کارکنان برای درک و بازتاب پیام و برند ما می باشد.
حقیقت این است که بازاریابی از درون سازمان شروع شده و به بیرون از سازمان سرایت می کند. حال سؤال این است که آیا کارکنان شما به محصول شما و خدماتی که ارایه می دهید، اعتقاد دارند؟ آیا آنها در مأموریت مربوط به برند شرکت، صد در صد پشتیبان شما هستند؟ آیا آنها با برند شرکت زندگی
می کنند؟ آگاهی کارکنان شما از ایده ها و استراتژی های جدیدی که در شرکت رخ می دهد و مشارکت آنها در این زمینه، حائز اهمیت است. چنانچه کارکنان شما قادر به حمایت از تلاش های بازاریابی شما نبوده و یا تمایل به پشتیبانی در این زمینه نداشته باشند، ممکن است نتایج نامطلوب و زیان باری برای شرکت پدید آید. چگونه می توان یک سری فعالیت های جمعی در خصوص برند شرکت را از درون سازمان شروع کرد؟

 مرحله ۱ : ایجاد انطباق بین هویت برند، ارزشها، و فرهنگ سازمانی
تیم بازاریابی شما باید همکاری نزدیکی با تیم منابع انسانی داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که ارزش های مشترک شرکت در داخل و خارج سازمان با همدیگر انطباق دارند.

 مرحله ۲ : ترغیب کارکنان شرکت به حمایت از برند
معیارهای خود برای استخدام نیرو و یا دادن پاداش به پرسنل را با معیارهای مربوط به ارزش برند همسو نمایید. به دنبال مهارت ها و شایستگی های دقیقی باشید که تعهدات مربوط به برند شرکت را به گونه ای مؤثر ارایه دهند.

 مرحله ۳ : تقویت و تشریح مستمر ارزشها و رفتارهای سازمان
از ارتباطات درون سازمانی برای تقویت و تشریح ارزشها و رفتارهایی که بازتاب دهنده تعهدات مربوط به برند شرکت است، کمک بگیرید. این فرآیند را آن قدر ادامه دهید تا انجام آن برای پرسنل شرکت، ملکه ذهنی شود.
اگر فکر می کنید فرآیند مشارکت دادن کارکنان مهم نیست، این موضوع را در نظر داشته باشید که کارکنان شما با مشتریان ملاقات نموده، با ایشان سلام و احوال پرسی کرده، و به روش های گوناگون به مشتریان کمک می کنند. کارکنان شما، سیمایی از برند شرکت هستند. پس کارکنان خود را از ابتدا مشارکت دهید و عملکردهای فردی را مورد تشویق قرار دهید. از کارکنان خود به عنوان یک گروه متمرکز استفاده کنید، زیرا این پرسش مطرح است که چه کسی مشتریان و ارباب رجوع شما را بهتر از کارکنانتان می شناسد؟ با این کار شما نه تنها حمایت پرسنل خود را جلب می کنید بلکه به بینش ها و ایده هایی دست خواهید یافت که در غیر این صورت امکان آن برایتان فراهم نمی شد.
در مذاکره ای که با یکی از همکاران داشتم، شروع به بحث در خصوص اهمیت روشی کردیم که یک شرکت می تواند در رفتار با کارکنانش در پیش گیرد و چگونه این روش بر نحوه رفتار کارکنان با مشتریان تأثیر می گذارد. وی حقیقت این اصل را در شرکتی که برایش کار می کرد، مشاهده کرده بود و شرکت متبوع او، امروزه در حال تجربه کردن موفقیت های نهایی در این خصوص است.
این مکالمه مرا به یاد مقاله ای انداخت که من در جریان یک تجلی ذهنی نوشته و نام آن را برند داخلی (Internal Branding) گذاشتم. واقعیت این است که بازاریابی از درون سازمان آغاز شده و به بیرون از شرکت راه پیدا می کند. این نکته حائز اهمیت است که اگر شما ابتدا از بیرون سازمان شروع کنید، تلاش های شما منجر به شکست خواهد شد. معرفی برند، یک فعالیت صوری نیست که تنها با همکاری کارکنان شروع شود. اگر آنان بازتاب دهنده برند شرکت شما نباشند، تلاش های بازاریابی شما سیر نزولی به خود خواهد گرفت. بنابراین مشارکت دادن کارکنان و پشتیبانی ایشان از برند شرکت، بسیار حائز اهمیت است.
حالا نوبت شماست که پاسخ دهید: چه کارهایی برای معرفی شرکت خود از درون سازمان به سمت بیرون سازمان انجام می دهید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *