دستورالعمل نحوه کار با دستگاه ضخامت سنج

دستورالعمل نحوه کار با دستگاه ضخامت سنج مدل  Eban3000Mk2

Paint Test Equipment
۳ & 4 The Courtyard
Greenfield Farm Estate
Congleton, Cheshire
CW12 4TR
England
Tel: +44 (0) 1260 275614
Fax: +44 (0) 1260 299231
E-mail: sales@paint-test-equipment.co.uk
Web: www.paint-test-equipment.co.uk
ترجمه: تقی وحیدی
taghivahidi@yahoo.com

شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی (اردیبهشت ۱۳۸۱)
توجه: متن اصلی این دستورالعمل در بخش مقالات انگلیسی موجود است.

مدل های موجود دستگاه Eban3000Mk2
توجه: کارت راهنمای دستگاه که بیانگر مشخصات دستگاه خریداری شده و نیز طریقه نصب آن می باشد، را کنترل و بازرسی نمایید.

شماره مدل         شرح
C3200              دستگاه Eban3000MK2 با قابلیت F اندود آهنی ۰ تا ۱۰۰۰ میکرومتر
C3201              دستگاه Eban3000MK2 با قابلیت N اندود غیر آهنی ۰ تا ۱۰۰۰ میکرومتر
C3202              دستگاه Eban3000MK2 با قابلیت FN ترکیبی از اندود آهنی و غیر آهنی ۰ تا ۱۰۰۰ میکرومتر
C3203              دستگاه Eban3000MK2 با قابلیت FT5 اندود آهنی ۰ تا ۵ میلی متر
C3204              دستگاه Eban3000MK2 اندود غیر آهنی صفر تا ۲۰۰۰ میکرون
C3205              دستگاه Eban3000MK2 اندود آهنی ۰ تا ۵ میلی متر و اندود غیر آهنی ۰ تا ۲۰۰۰ میکرومتر
C3206              دستگاه Eban3000MK2 با قابلیت FT20 اندود آهنی ۱ تا ۲۰ میلی متر

در صورت نیاز مشخصاتی را که می توان در هر یک از مدل های فوق چه در زمان سفارش کالا و چه پس از آن بر روی دستگاه نصب نمود، در زیر لیست شده اند:

نام مشخصه و شرح آن
PRINTOUT (چاپ مقادیر قرائت شده و ارسال آنها از دستگاه به کامپیوتر)
BATCHING (دسته بندی کامل اطلاعات متغیر همراه با یادآوری آنها از طریق شماره توالی و شماره عملیات)
NAME (نشان دهنده نام دائم و اختصاصی شرکت متبوع شماست)
NAME & No (ارایه دهنده تعداد قرائت ها و میانگین اطلاعات دسته بندی شده)
LIMITS (تنظیم کننده محدوده های Hi و Lo همراه با آلارم صوتی یا مرئی)
STATS (نشان دهنده انحراف معیار آماری (Sdv)، ضریب تغییرات، مقادیر ماکزیمم و مینیمم)
CAL MEM (نشان دهنده ۹ حافظه کالیبراسیون است)
PROFILE (امکان حداکثر کالیبراسیون فوق را برای تمیز کردن قطعات از طریق سوزاندن اندود سطحی آنها فراهم می کند)
CONTIN (به طور اتوماتیک دستگاه را خاموش نمی کند)
INSTANT (به طور اتوماتیک قرائت می کند)
HIST (پرینت کاملی از هیستوگرام را برای چاپگر ارسال می کند)
KEY LOCK (صفحه کلید را در برابر استفاده غیرمجاز ایمن می سازد)
THOU (تبدیل واحدها به سیستم غیر متریک را ممکن می سازد)
AUTO-BATCHING (قرائت را به سهولت انجام داده و قابلیت دسته بندی اتوماتیک اطلاعات (Auto-Batch) از reset شدن دستگاه جلوگیری می نماید)
BACKLIGHT (امکان رؤیت مقادیر در مکان هایی با وضوح کم را فراهم می نماید)
AUTOMATIC F/N SELECTION (به طور اتوماتیک مشخص می کند که کدام کابل رابط وصل شده است)
DATE & TIME (زمان واقعی را به طور دقیق بر روی پرینت ها نشان داده و نیز هنگام ارسال اطلاعات از دستگاه به کامپیوتر، زمان را نشان می دهد)

متعلقات دستگاه
شماره قطعه و شرح آن
A1000 {برنامه تجزیه و تحلیل اطلاعات (Data Analysis) با اتصال کابل رابط دستگاه Eban3000Mk2 به کامپیوتر و دسترسی به برنامه یاد شده، امکان ارسال اطلاعات از دستگاه به کامپیوتر را فراهم می سازد}
CA173 (پرینتر سیار و قابل شارژ از نوع ماتریس نقطه ای همراه با کابل اتصالی به دستگاه Eban3000Mk2)
CA274 (جعبه یدکی کاغذ رولی حاوی ۲۰ رول کاغذ)
CA274 (جعبه یدکی نوار ریبون حاوی ۳ نوار)
N1001 (گواهی کالیبراسیون برای دستگاه Eban3000Mk2)
N1002 (گواهی کالیبراسیون برای اندازه گیری دقیق با فویل های عرضه شده)

مدل های نوع آهنی این دستگاه با علامت شناسایی (F) ، تمام اندودهای غیر فرومغناطیسی موجود بر روی قطعات آهنی و فولادی را اندازه گیری خواهد نمود. نمونه هایی از این نوع عبارتند از: رنگ، اپوکسی (Epoxy) ، روی، کادمیوم، ورق های گالوانیزه، اسپری های فلزی، کروم، پودرهای مخصوص اندود، لاک، شیشه و غیره. مدل نوع غیر آهنی این دستگاه با علامت شناسایی (N) ، تمام اندودهای غیر فرو مغناطیسی و نارسانای موجود بر روی یک قطعه غیرآهنی و رسانا را اندازه گیری می کند. نمونه هایی از این نوع عبارتند از: رنگ، الکترود مثبت (Anodising) ، پودر مخصوص اندود، لاک، شیشه و غیره موجود بر روی آلومینیوم، برنج، مس و آلیاژهای ضدزنگ غیرمغناطیسی.

شرح کلی
دستگاه Eban3000Mk2 یک وسیله سنجش مقایسه ای بوده که مبنای ساخت آن، عرضه موفقیت آمیز مدل Mk1 می باشد. این دستگاه هم اکنون دارای محدوده گسترده ای از مشخصات می باشد که تمامی جنبه های اندازه گیری ضخامت اندود را به طور واقعی برآورده می سازد.
علاوه بر انعطاف پذیری در انتخاب مشخصه هایی که می توان در هنگام خرید دستگاه بر روی آن نصب نمود، این دستگاه دارای قابلیت ایمنی مضاعفی است که امکان افزودن مشخصه های دیگر را در خلال مدت طول عمر خود فراهم می سازد.

تجهیزات عرضه شده
دستگاه Eban3000Mk2 به طور کامل با رابط های اندازه گیری، باتری نصب شده بر روی آن، مجموعه ای از فویل های کالیبراسیون جهت اندازه گیری دقیق ضخامت، صفحات مبنای صفر و کیف حامل تجهیزات عرضه شده است.

اطلاعات اولیه دستگاه
دستگاه Eban3000Mk2 همراه با باتری نصب شده عرضه گردیده و پیش از ارسال برای مشتری در کارخانه کالیبره شده است و بنابراین در حالت عادی قبل از استفاده نیاری به کالیبراسیون ندارد.

نمایشگر
دستگاه Eban3000Mk2 دارای نمایشگری دوخطی به صورت عددی و حروفی با ۱۶ کاراکتر در هر خط است. این قابلیت با توجه به عملکرد خاص انتخابی، اطلاعات مفصل تری را در ارایه می دهد. عموماً خط بالایی، خط قرائت فعال بوده و خط پایینی مربوط به تفسیر اطلاعات می باشد. هنگامی که اپراتور برای عملیات مورد نظر خود، فرمانی به دستگاه می دهد، نمایشگر تا زمانی که آن عملیات انجام شود، خط پایینی را فعال نگه می دارد. زمانی که اطلاعات به صورت کاملاً تفصیلی باشند، نمایش آنها در خط پایینی و برای مدت تقریبی ۳ ثانیه به صورت لحظه ای ظاهر خواهد شد.

راه اندازی دستگاه
برای روشن کردن دستگاه Eban3000Mk2 ، با فشردن دکمه ON صدای بوق شنیده شده و نمایشگر “نام مختص مشتری (CUSTOMER PERSONALISATION NAME)” را (البته در صورتی که این قابلیت بر روی دستگاه نصب شده باشد) برای حدود ۲ ثانیه نشان داده و به دنبال آن آخرین مقدار قرائت شده را نمایش خواهد داد. نمایشگر عبارات زیر را نشان خواهد داد مگر این که قبلاً حالت غیر آهنی (NON ferrous) مورد استفاده قرار گرفته باشد.
Customer name
Customer info

FERRO   ۰۱۹۹ µm
LAST REMEMBERED
خط مربوط به اطلاعات آخرین مقدار قرائت شده (LAST REMEMBERED) به مدت حدود ۳ ثانیه به طور لحظه ای ظاهر خواهد شد. برای خاموش کردن دستگاه، دکمه off را بفشارید.
توجه: بر روی صفحه کلید دستگاه، یک قسمت حفاظتی در برابر تایپ سریع شماره ها یا اشتباه تایپی شماره ها وجود دارد. این حفاظت دستگاه را در حالت انتظار قرار داده و از ورود اطلاعات نادرست جلوگیری می نماید. برای رفع چنین حالتی، دستگاه را خاموش و دوباره روشن نمایید.

Reset نمودن دستگاه: دکمه RESET دستگاه را به وضعیت کالیبراسیون استاندارد و در حالت F یا N بسته به این که کدامیک انتخاب شده باشند، RESET می نماید.
توجه: اطمینان حاصل کنید که در صورت امکان (در دستگاه های دو حالتی F/N) عمل RESET در هر دو حالت F و N انجام می شود زیرا RESET کردن دستگاه در حالت F تأثیری بر حالت N و یا بالعکس ندارد.
تنظیمات کالیبراسیون که قبلاً با دکمه های ZERO و CAL توسط اپراتور انجام شده، با فشردن دکمه reset به وضعیت کالیبراسیون کارخانه تبدیل خواهند شد. در این صورت چنانچه تنظیمات برای محدوده HI و LO نیز انجام شده باشند، حذف خواهند شد. با فشردن دکمه RESET ، دستگاه RESET گردیده و صدای بوق شنیده خواهد شد و نمایشگر عبارت RESET را نشان خواهد داد و به دنبال آن از حالت نمایش آخرین مقدار قرائت شده به وضعیت نمایش ۰۰۰۰ تبدیل خواهد شد. مثال: آخرین مقدار قرائت شده
FERRO    ۰۱۹۹ µm
مثال دیگر: عبارت RESET برای حدود ۳ ثانیه ظاهر می شود
FERRO    ۰۰۰۰ µm

پاک کردن حافظه دستگاه (فشردن دکمه ۰ و سپس دکمه enter): عملیات پاک کردن حافظه دستگاه (CLEAR MEMORY) تمام حافظه و همه مقادیر اندازه گیری شده شامل تمامی اطلاعات ذخیره شده را پاک خواهد نمود. این عملیات تأثیری بر حافظه کالیبراسیون ندارد. برای پاک کردن حافظه، دکمه ۰ را فشرده و صدای بوق را خواهید شنید. پس از آن دکمه ENTER را فشار دهید. نمایشگر به صورت لحظه ای عبارت MEMORY CLEARED را نشان داده و به دنبال آن مقدار ۰۰۰۰ را نشان خواهد داد.
FERRO    ۰۱۹۹ µm
FERRO    ۰۰۰۰ µm
MEMORY CLEARED
مثال: عبارت MEMORY CLEARED حدود ۳ ثانیه ظاهر خواهد شد.

واحدهای متریک یا غیر متریک (فشردن دکمه ۳ و سپس دکمه enter): این عملکرد امکان نمایش مقادیر اندازه گیری شده در واحدهای متریک را به صورت واحد میکرومتر (برابر با ۰.۰۰۱mm) و یا در واحدهای غیر متریک به صورت واحد thou (برابر با ۰.۰۰۱ اینچ) را امکان پذیر می نماید. با فشردن دکمه شماره ۳ صدای بوق شنیده شده و پس از آن دکمه ENTER را بفشارید. نمایشگر به طور اتوماتیک واحدهای thou را به صورت زیر نشان داده که با فشردن مجدد دکمه ۳ ، صفحه نمایش به حالت نمایش واحدهای میکرون در می آید.
FERRO    ۰۰۰.۰ th
THOU/MIL CHOSEN

FERRO   ۰۰۰۰ µm
METRIC CHOSEN

روش های اندازه گیری: اپراتور رابط مناسب برای حالت F یا N را انتخاب نموده و یا این که در صورت نصب مشخصه ویژه ای بر روی دستگاه، حالت های یاد شده به طور اتوماتیک انتخاب خواهند شد. رابط بر روی اندود قرار گرفته و صدای بوق شنیده خواهد شد و مقدار مورد قرائت بر روی نمایشگر با واحد میکرون یا thou نشان داده خواهد شد. این مقدار قرائت شده در دستگاه باقی خواهد ماند تا زمانی که مقدار جدیدی جایگزین آن شود.
FERRO    ۰۰۰۰ µm
NON-FERRO    ۰۰۰۰ µm
برای اندازه گیری مقدار بعدی، رابط را تقریباً بیش از ۵ میلیمتر از روی اندود بلند کرده و سپس رابط را به منظور اندازه گیری بر روی اندود بعدی قرار دهید.

حالت اتوماتیک انتخاب F یا N: این قابلیت به طور اتوماتیک حالت صحیح اندازه گیری را برای رابط مخصوص جهت انجام عمل قرائت انتخاب خواهد نمود. چنانچه دستگاه دارای حالت دوگانه F/N بوده و برای اندازه گیری فولاد در حالت F مورد استفاده قرار گیرد و پس از آن رابط N وصل و به کار گرفته شود (توجه: هنگام تعویض رابط بایستی دستگاه Eban3000Mk2 را خاموش نمود) ، دستگاه Eban3000Mk2 به طور اتوماتیک اطلاعات دسته بندی شده موجود را متوقف کرده و قبل از تغییر به حالت عملکرد N درخواست شماره عملیات (Job Number) را می نماید. این عملیات در صورت تعویض رابط از N به F نیز به وقوع می پیوندد. در موارد معینی، دسته اطلاعات ذخیره شده (Batch Stored) بر روی نمایشگر باقی مانده و هنگامی که قرائت جدیدی صورت بگیرد، حذف خواهند شد.

تست سالم بودن دستگاه: دستگاه Eban3000Mk2 را به منظور اطمینان از عملکرد درست آن می توان در هر زمانی به کمک فویل های کالیبراسیون ویژه دقت اندازه گیری و نیز دیسک مبنای صفر، کنترل و بازرسی نمود. برای قطعات آهنی، فویل را به آرامی بر روی دیسک فولادی مبنای صفر غیر اندود قرار دهید و یا از دیسک آلومینیمی مبنای صفر برای قطعات غیر آهنی استفاده نمایید. رابط اندازه گیری را بر روی فویل مخصوص قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که اندازه گیری انجام شده توسط دستگاه Eban3000Mk2 در مشخصات ویژه مدل عرضه شده وجود دارد.
توجه: اگر پس از مدتی در سطح دیسک زنگ زدگی، خراشیدگی و یا فرورفتگی پیش آید، دیسک مبنای صفر بایستی تعویض گردد. توصیه می شود که فویل های کالیبراسیون هر ساله تعویض گردند.

ضعیف شدن باتری: دستگاه Eban3000Mk2 توسط یک باتری ۹ ولتی نوع PP3 راه اندازی می شود.
توجه: طول عمر مفید باتری دستگاه در صورت استفاده از باتری آلکالین، ۲۰ ساعت می باشد.
دستگاه Eban3000Mk2 تا زمانی که ولتاژ باتری به حدود ۵.۵ ولت رسیده و پیغام REPLACE BATTERY بر روی نمایشگر ظاهر شود، اندازه گیری را به طور دقیق انجام خواهد داد. در این صورت هیچ عمل قرائتی را نمی توان با دستگاه انجام داد مگر این که دستگاه را خاموش نموده و باتری آن را تعویض کنیم.
توجه: در این حالت تمامی اندازه گیری های انجام شده و مقادیر ذخیره شده قبلی تا این مرحله کاملاً بدون تغییر می مانند. برای تعویض باتری، پیچ پشت دستگاه را باز کرده و درپوش را بردارید تا امکان دسترسی به باتری ها فراهم گردد. باتری را تعویض نموده و از قرار دادن صحیح پلاریته آن اطمینان حاصل کنید و پس از آن درپوش را مجدداً محکم نمایید.
تبصره۱: توصیه می شود از باتری های آلکالین استفاده نمایید زیرا آنها معمولاً در برابر نشتی تضمین شده بوده و ظرفیت جریانی بالایی برای استفاده طولانی تر دارند.
تبصره ۲: اگر باتری های با کیفیت پایین به دستگاه وصل شود، زمان دشارژ باتری سریع تر انجام شده و چنانچه این کار سبب بروز افت ولتاژ شدیدی در باتری شود، آنگاه کاراکترهای نادرستی بر روی صفحه نمایشگر ظاهر خواهند شد.
FERRO    ۰۰۰۰ µm
REPLACE BATTERY

تست طول عمر باتری (کد ۲۳۸): درصد طول عمر باتری را می توان در هر زمانی بدست آورد. عدد ۲۳۸ را تایپ کنید تا درصد باقی مانده طول باتری نشان داده شود.
FERRO    ۰۰۰۰ µm
BATTERY LIFE 75%

کالیبره نمودن دستگاه: دستگاه Eban3000Mk2 برای اندازه گیری فولاد نرم و صاف جهت مدل های (F) و آلومینیوم جهت مدل های (N) ، قبلاً در کارخانه تنظیم شده است. این تنظیمات کالیبراسیون پس از reset کردن دستگاه انجام گرفته است. دستگاه Eban3000Mk2 برای اندازه گیری اشکال متفاوت و لایه های مختلف رنگی موجود بر روی سطوح آنها دارای قابلیت کالیبراسیون متغیری بوده که امکان دستیابی به اندازه گیری دقیق را برای هر نوع قطعه ای فراهم می سازد.

دکمه صفر (ZERO): رابط را بر روی قطعه اندود نشده قرار دهید. در این حالت دستگاه بوق زده و عددی را نشان خواهد داد. در حالی که رابط را محکم در جای خود نگهداشته اید، دکمه ZERO را بفشارید. نمایشگر عبارت ZERO COMPLETED را نشان داده و پس از آن به نمایش آخرین مقدار قرائت شده ادامه می دهد. اکنون می توان رابط را از روی قطعه برداشت. توجه داشته باشید که در این حالت هیچ عددی در حافظه ذخیره نخواهد شد.
FERRO    ۰۰۰۳ µm
ZERO COMPLETED

دکمه CAL: فویل کالیبراسیون را طوری انتخاب نمایید که نزدیک ولی بالاتر از مقدار ضخامت اندودی باشد که قرار است اندازه گیری شود. رابط را بر روی این فویل انتخابی قرار دهید. دستگاه بوق زده و عددی را نشان خواهد داد. چنانچه مقدار نمایش داده شده خارج از مشخصه مقدار فویل باشد، آنگاه دکمه CAL را فشار دهید. در این هنگام صدای بوق شنیده شده و نمایشگر با نشان دادن ۰۰۰۰ ، reset شده و عبارت CALIBRATE را همراه با چهار رقم و واحد µm یا mm بسته به نوع رابط انتخابی نشان خواهد داد. اکنون می توان رابط را از روی فویل برداشت زیرا پس از نمایش عبارت های ۰۰۰۰ و CALIBRATE 0000µm بر روی نمایشگر، نبایستی رابط بر روی فویل نگهداشته شود.
FERRO    ۰۰۰۰ µm
CALIBRATE    ۰۰۰۰ µm
اندازه دقیق فویل را بر روی صفحه کلید تایپ نمایید. همان طور که این ارقام را تایپ می کنید، ارقام کالیبراسیون (CALIBRATE DIGITS) در قسمت پایین صفحه ظاهر می شوند که به دنبال آن بایستی دکمه ENTER را بفشارید. پس از فشردن دکمه ENTER نمایش قسمت پایینی ناپدید می شود (توجه داشته باشید که رابط از روی فویل برداشته شده است) و عبارت CAL COMPLETED بر روی نمایشگر ظاهر می گردد.
FERRO   ۰۰۰۳ µm
CAL COMPLETED
توجه داشته باشید که پس از پایان این مرحله، هیچ مقدار اندازه گیری شده در حافظه ذخیره نشده است.

مشخصه های آماری: هنگام تهیه مشخصات خرید و نصب دستگاه، امکان انتخاب آمار زیر و نمایش آنها بر روی قسمت پایینی نمایشگر وجود دارد.

کد ورودی عملیات آماری
فشردن شماره ۴ و سپس ENTER مقدار میانگین اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده
فشردن شماره ۵ و سپس ENTER تعداد قرائت های موجود در اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده
۲۴۳ حداکثر مقدار قرائت شده از میان اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده
۲۳۱ حداقل مقدار قرائت شده از میان اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده
۲۳۲ ضریب تغییرات اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده
۲۳۳ انحراف معیار اطلاعات انتخابی و دسته بندی شده

یکبار که مشخصه آماری انتخابی وارد دستگاه شود، نمایشگر آن را نشان خواهد داد تا زمانی که یا شماره مشخصه مربوطه مجدداً تایپ شود و یا شماره مشخصه دیگری تایپ و به دستگاه داده شود. این مشخصه بر روی نمایشگر دستگاه باقی خواهد ماند حتی اگر دستگاه خاموش و دوباره روشن شود.
آمار مخصوص انتخابی در هر بار قرائت به طور اتوماتیک بر روی خط پایینی نمایشگر به روز خواهند شد.
FERRO    ۰۲۵۸ µm
AVERAGE    ۰۲۵۱ µm

FERRO   ۰۲۵۸ µm
NUMBER     ۹۹

FERRO    ۰۲۵۸ µm
MAXIMUM    ۰۲۵۹ µm

FERRO    ۰۲۵۸ µm
MINIMUM    ۰۲۵۱ µm

FERRO    ۰۲۵۸ µm
COEF    ۰۰۱۲ µm

FERRO    ۰۲۵۸ µm
SDV    ۰۰۰۵ µm

مثال ۱: {عدد ۴ را تایپ کنید} (صدای بوق شنیده می شود). آنگاه با فشردن دکمه enter، در خط پایینی صفحه نمایشگر، مقدار میانگین (AVERAGE) برای مقادیر قرائت شده موجود از میان اطلاعات دسته بندی شده نشان داده خواهد شد. این حالت برای مقادیر قرائت شده بعدی نیز در خط پایینی نمایش داده می شود تا زمانی که دوباره با تایپ نمودن [شماره ۴ و فشردن enter] یا مقدار آماری دیگری، انتخاب جدیدی صورت بگیرد.
FERRO     ۰۲۵۸ µm
AVERAGE     ۰۲۵۱ µm
مثال ۲: {عدد ۲۴۳ را تایپ کنید} (صدای بوق شنیده می شود). آنگاه با فشردن دکمه enter، در خط پایینی صفحه نمایشگر، مقدار ماکزیمم (MAXIMUM) برای مقادیر قرائت شده موجود از میان اطلاعات دسته بندی شده نشان داده خواهد شد. این حالت برای مقادیر قرائت شده بعدی نیز در خط پایینی نمایش داده می شود تا زمانی که دوباره با تایپ نمودن [شماره ۴ و فشردن enter] یا مقدار آماری دیگری، انتخاب جدیدی صورت بگیرد.
FERRO     ۰۲۵۸ µm
MAXIMUM    ۰۲۵۹ µm

Reset کردن اتوماتیک اطلاعات دسته بندی شده: این قابلیت در دستگاه هایی که اطلاعات دسته بندی شده را به طور جداگانه ذخیره می کنند، هر گاه که این اطلاعات از ۲۰۲ بار اندازه گیری تجاوز نماید، به طور اتوماتیک حافظه دستگاه را پاک می کند. در این حالت نمایشگر، عبارت AUTO-MEM-CLEARED را برای ۳ ثانیه به صورت لحظه ای نشان خواهد داد.
FERRO    ۰۰۰۰ µm
AUTO-MEM-CLEARED
چنانچه مشخصه مربوط به اطلاعات دسته بندی شده عرضه و نصب گردیده باشد، آنگاه اطلاعات به صورت چند دسته ای فرض شده و هر دسته به طور جداگانه ۱۰۰ قرائت انجام خواهد داد.هنگامی که اطلاعات دسته بندی شده به حداکثر ۱۰۰ قرائت می رسد، نمایشگر عبارت batch full را نشان داده و به این نمایش ادامه می دهد تا زمانی که اپراتور انتخاب بعدی خود را وارد کند. اپراتور می تواند اطلاعات جدیدی اضافه کرده و یا تصمیم دیگری بگیرد.

FERRO     ۰۰۵۷ µm
BATCH FULL
در عملیات مربوط به اطلاعات چند دسته ای هنگامی که حافظه پر است (۵۰۰۰ قرائت اعم از اطلاعات دسته بندی شده و اندازه گیری های دیگر انجام شده است)، نمایشگر آخرین قرائت را نشان داده و پیغامی به شرح زیر ارایه می دهد:
FERRO    ۰۲۵۸ µm
MEMORY FULL
این پیام بر روی نمایشگر خواهد ماند تا زمانی که اپراتور حافظه را پاک کند.

تایپ نمودن کدهای مورد استفاده

کد شرح
فشردن ۰ و سپس ENTER حافظه را پاک می کند
فشردن ۱ و سپس ENTER انتخاب اپراتور برای حالت F یا N
فشردن ۲ و سپس ENTER محدوده های تنظیم
فشردن ۳ و سپس ENTER واحد میکرون یا Thou (غیر متریک)
فشردن ۴ و سپس ENTER مقدار میانگین
فشردن ۵ و سپس ENTER تعداد قرائت ها
فشردن ۶ و سپس ENTER قفل کلید
فشردن ۷ و سپس ENTER ضخامت نسبی (profile)
فشردن ۸ و سپس ENTER عملیات پرینت
فشردن ۹ و سپس ENTER دسته بندی اطلاعات (batch)
۲۴۳ مقدار ماکزیمم
۲۳۱ مقدار مینیمم
۲۳۲ ضریب تغییرات
۲۳۳ انحراف معیار
۲۳۴ ارایه پرینت از هیستوگرام
۲۳۵ حالت لحظه ای و موردی اطلاعات (Instant)
۲۳۶ حافظه های کالیبراسیون
۲۳۷ عملکرد مداوم (Continuous)
۲۳۸ طول عمر باتری به درصد
۲۳۹ عملکرد وضوح (Backlight)
۲۴۴ دسته بندی اتوماتیک اطلاعات (Auto-Batch)
۲۴۱ یادآوری اطلاعات دسته بندی شده از طریق شماره توالی یا شماره عملیات
۲۴۲ تنظیم سال/ماه/ تاریخ

توجه: در هنگام تایپ شماره ها، ‌برای اولین شماره ای که فشرده می شود، صدای بوق به صورتی که قبلاً بیان گردید، شنیده می شود.

عملکرد کلی اطلاعات دسته بندی شده: امکان انتخاب عملکرد استاندارد اطلاعات چند دسته ای و یا عملکرد تثبیت شده برای دسته بندی نمودن اتوماتیک اطلاعات (multi-batch) در دستگاه وجود دارد که به اپراتور مقادیر معین و ثابتی از قرائت ها را ارایه می دهد و نیز به طور اتوماتیک مرز اطلاعات را مشخص نموده و برای اپراتور امکان افزودن شماره عملیات (تا ۱۲ رقم) را فراهم می نماید. حداکثر مقدار قرائتی که می تواند به ازای هر دسته از اطلاعات انجام پذیرد، برابر با ۹۹ قرائت بوده و مقدار اطلاعات پیش فرض برابر با ۵ قرائت می باشد. با تایپ کردن کد ۲۴۴ ، می توان قابلیت مربوط به دسته بندی اتوماتیک اطلاعات ثابت را انتخاب نمود.
توجه: چنانچه دستگاه دوگانه F/N در حالت F برای اندازه گیری اندود موجود بر روی فولاد مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن رابط N وصل و دستگاه مورد استفاده قرار گیرد (دستگاه باید در هنگام تعویض رابط ها خاموش شود)، دستگاه Eban3000MK2 به طور اتوماتیک اطلاعات موجود را متوقف کرده و پیش از تغییر به حالت N ، درخواست شماره عملیات (Job No) می نماید. این حالت در زمان تبدیل از N به F نیز اتفاق می افتد.

کار کردن با قابلیت چند دسته ای اطلاعات (Multi-Batch) با فشردن دکمه ۹ و سپس دکمه enter: پس از فشردن کلید ۹ توسط اپراتور، صدای بوق شنیده خواهد شد که به دنبال آن بایستی کلید ENTER فشرده شود. نمایشگر شماره توالی دسته اطلاعات موجود را نشان داده و با فشردن enter درخواست ذخیره اطلاعات را می نماید. چنانچه مایل به ذخیره کردن اطلاعات نباشید، می توانید با فشردن clear enter از برنامه خارج شوید.
BATCH NUMBER 000
STORE BATCH ENT
پس از فشردن ENTER ، مسئله دیگر شماره عملیات است که می تواند تا ۱۲ رقم باشد.
ENTER JOB NO
۵۶۷۸۹۸۷۶۵۴۳۲
پس از این که دکمه ENTER فشرده شود، اطلاعات ذخیره شده و توالی بعدی اطلاعات آماده قرائت شدن می شوند.
FERRO   ۰۲۵۸ µm
BATCH 000 STORED
توجه کنید که اگر دسته اطلاعات موجود اندازه گیری شده باز بوده و به عبارت دیگر از طریق یک شماره عملیات ذخیره نشده باشد، آنگاه زمان و تاریخ چاپ شده (در صورتی که قبلاً تنظیم شده باشد)، تاریخ و زمان واقعی پرینت را ارایه خواهد داد. تنها وقتی دسته اطلاعات اندازه گیری شده با یک شماره عملیات مشخص بسته می شود، زمان واقعی اطلاعات نیز ذخیره خواهد شد.

یادآوری اطلاعات چند دسته ای (کد ۲۴۱): این قابلیت اجازه می دهد که دسته اطلاعات ذخیره شده قبلی برای آمارها مورد بازرسی قرار گرفته و نیز می توان علاوه بر ذخیره مجدد اطلاعات، مقادیر بعدی قرائت را نیز همراه با یک شماره عملیات جدید به این اطلاعات اضافه کرد. چنانچه کد ۲۴۱ بر روی صفحه کلید تایپ شود، آنگاه دسته اطلاعات قبلی را می توان از طریق JOB NUMBER یا SEQUENCE NUMBER فراخوانی کرد. اپراتور شماره ۲۴۱ را بر روی صفحه کلید تایپ کرده و صدای بوق با تایپ اولین شماره شنیده خواهد شد و به دنبال آن نمایش زیر نشان داده خواهد شد. این عمل سبب نشان دادن شماره توالی موجود به صورت THIS BATCH شده و مسئله دیگر این است که آیا FIND BATCH برای دسته اطلاعات دیگر مورد نیاز است یا خیر. چنانچه دسته اطلاعات دیگری مورد نیاز باشد، آنگاه با فشردن enter و آوردن اطلاعات به نمایشگر، سؤال می شود که آیا دسته اطلاعات با شماره توالی (SEQ No) یا با شماره عملیات (JOB No) فراخوانی شود یا خیر. چنانچه دسته اطلاعات دیگری مورد نیاز نباشد، آنگاه فشردن CLEAR MEMORY این نمایش را به حالت قرائت نرمال باز می گرداند.
THIS BATCH 000
FIND BATCH ENTER
توجه کنید که اطلاعات موجود به صورت THIS BATCH در حافظه موقت جایگزین می شود تا زمانی که مراحل دستیابی به اطلاعات کامل گردد.
SEQ NO   ۱ ENTER
JOB NO    ۲ ENTER
برای فراخوانی دسته اطلاعات از طریق شماره توالی، ترتیب زیر به کار خواهد رفت.
SEQUENCE NUMBER
۰۰۰ ENTER
شماره توالی مورد نیاز وارد شده و بر روی قسمت پایینی نمایش داده می شود و زمانی که enter فشرده شود، دستگاه این دسته اطلاعات ویژه را پیدا خواهد کرد و عبارت BATCH 000 FOUND را نشان خواهد داد. تمام امکانات استاندارد دستیابی به اطلاعات را می توان برای نمایش آمار این دسته از اطلاعات ویژه به کار برد.
FERRO    ۰۲۵۸ µm
BATCH 000 FOUND
هنگامی که آمار نشان داده می شوند، نمایشگر در حالت نمایش استاندارد بوده و آخرین مقدار قرائت شده در این دسته از اطلاعات خاص را نشان خواهد داد. چنانچه اندازه گیری های بعدی صورت گیرد، آنگاه آن قرائت ها به طور اتوماتیک به این دسته اطلاعات افزوده شده و چنانچه CLEAR ENTERY فشرده شود، عمل اندازه گیری از محاسبات حذف شده و دستگاه برای عملیات پرینت و ارسال اطلاعات به کامپیوتر به کار خود ادامه می دهد. برای ذخیره این دسته اطلاعات، عمل ذخیره سازی با فشردن ۹ enter در حالت نرمال قرار خواهد گرفت.
توجه کنید که در صورت نیاز، این عمل به اپراتور امکان انتخاب در تغییر شماره عملیات را در خلال مراحل ذخیره سازی استاندارد فراهم می سازد.
چنانچه دسته اطلاعات درخواستی را نتوان پیدا کرد، آنگاه نمایشگر حالت زیر را نشان خواهد داد.
FERRO   ۰۲۵۸ µm
BATCH NOT FOUND
برای بازگشت به دسته اطلاعات قبلی موجود در دستگاه، عدد ۲۴۱ را تایپ کنید و از طریق SEQUENCE No مقدار مورد نظر را انتخاب کنید و آنگاه شماره دسته اطلاعات را به صورت ۹۹۹ ENTER تایپ نمایید.
توجه: برای بازگشت به اطلاعات قبلی موجود در دستگاه (یعنی دسته باز اطلاعات)، شماره ۹۹۹ را مانند بالا به کار ببرید. اما چنانچه اطلاعات قبلی موجود در دستگاه از طریق [۹ enter] بسته شده باشد، آنگاه برای بازگشت به یک شماره عملیات مشخص (Job Number) نیاز خواهید داشت.
FERRO   ۰۲۵۸ µm
BATCH 000 AGAIN
برای فراخوانی دسته اطلاعات از طریق شماره عملیات، مراحل زیر بایستی انجام شوند. اپراتور شماره ۲ و سپس ENTER را بر روی صفحه کلید تایپ کرده و چنانچه شماره توالی یا شماره عملیات درخواست شود، حالت زیر در نمایشگر نشان داده خواهد شد.
توجه کنید که اطلاعات موجود به صورت THIS BATCH جایگزین حافظه موقت می شود تا زمانی که مراحل دستیابی به اطلاعات کامل شود.
THIS BATCH JOB
NO 000000000000

FIND BATCH JOB
NO 000000000000

این عمل شماره مربوط به THIS BATCH JOB را برای حدود ۳ ثانیه نشان خواهد داد و پس از آن صفحه نمایش تغییر کرده و سؤال خواهد شد که آیا شماره مربوط به FIND BATCH JOB برای دسته اطلاعات دیگر مورد نیاز است یا خیر. اکنون می توان JOB NUMBER مورد نیاز را تایپ کرد که در این صورت، شماره عملیات بر روی خط پایینی نمایشگر ظاهر خواهد شد. وقتی که دکمه ENTER فشرده شود، آنگاه همراه با JOB NUMBER مذکور، جستجویی برای دسته اطلاعات انجام شده و چنانچه اطلاعات پیدا شد، صفحه نمایش به مدت حدود ۳ ثانیه آن را نشان خواهد داد و به دنبال آن به حالتی بر می گردد که آخرین مقدار قرائت شده را در این دسته اطلاعات بازیافتی به صورت زیر نشان دهد.
توجه: چنانچه دو دسته اطلاعات دارای شماره ی عملیات مشابه باشند، جستجو از پایین به بالا آغاز شده و در این حالت اطلاعات مربوط به اولین شماره پیدا می شود.
BATCH JOB FOUND
NO 000000000000

FERRO   ۰۲۵۸ µm
BATCH 000 AGAIN

تمام امکانات استاندارد دستیابی به اطلاعات را می توان اکنون مورد استفاده قرار داد تا آمار این دسته اطلاعات ویژه نمایش داده شود. زمانی که آمار نشان داده می شود، نمایشگر به صورت استاندارد آخرین مقدار قرائت شده در این دسته اطلاعات ویژه را نشان خواهد داد. چنانچه اندازه گیری های دیگری انجام شود، آن قرائت ها به طور اتوماتیک به این دسته اطلاعات اضافه می شوند که اگر clear entry فشرده شود، این عمل اندازه گیری را از محاسبات حذف کرده و دستگاه به منظور عملیات چاپ و ارسال اطلاعات به کامپیوتر، به کار خود ادامه می دهد. برای ذخیره این دسته اطلاعات، با فشردن شماره ۹ و سپس دکمه enter اطلاعات به صورت نرمال ذخیره خواهند شد.
توجه کنید که توالی ذخیره سازی اطلاعات به اپراتور این امکان را می دهد که در صورت نیاز شماره عملیات را در خلال این توالی استاندارد تغییر دهد و چنانچه شماره عملیات جدیدی وارد شود، آن شماره بایستی مساوی یا بزرگتر از رقم قبلی باشد.
چنانچه اطلاعات درخواستی را نتوان پیدا کرد، نمایشگر حالت زیر را نشان خواهد داد.
FERRO    ۰۲۵۸ µm
BATCH NOT FOUND
برای بازگشت به دسته اطلاعات قبلی موجود در دستگاه، شماره ۲۴۱ را تایپ کرده و از طریق SEQUENCE No مقدار مورد نظر را انتخاب کنید و آنگاه شماره دسته اطلاعات را به صورت ۹۹۹ ENTER تایپ نمایید.
FERRO   ۰۲۵۸ µm
BATCH 000 AGAIN

عملیات دسته بندی اتوماتیک اطلاعات (Auto-Batch) {کد ۲۴۴}: با تایپ کد ۲۴۴ بر روی صفحه کلید، قابلیت دسته بندی اتوماتیک اطلاعات آغاز به کار می کند. صفحه نمایش عبارت AUTO-BATCH  را نشان خواهد داد و میزان اطلاعات دسته بندی را درخواست خواهد نمود.
توجه داشته باشید که میزان اطلاعات پیش فرض برابر ۵ قرائت می باشد.
AUTO-BATCH
BATCH SIZE 05
اپراتور در صورت نیاز می تواند اندازه یک دسته از اطلاعات را وارد نماید که این رقم می تواند حداکثر تا ۹۹ بوده و هنگامی که enter فشرده شود، صفحه نمایش مقدار قرائت شده را بر روی خط بالایی نشان داده و شماره مربوط به دسته بندی اتوماتیک اطلاعات (auto-batch) را در خط پایینی نشان خواهد داد.
توجه: اگر عدد بزرگتری از ۹۹ وارد شود، آنگاه دستگاه میزان دسته اطلاعات پیش فرض را برابر با ۹۹ ارایه خواهد داد.
این مقدار بر روی صفحه نمایش باقی خواهد ماند تا زمانی که مقدار قرائت بعدی که نشان دهنده auto-batch است، شمارش شود. این حالت بر روی صفحه نمایش باقی خواهد ماند تا زمانی که با آمار انتخابی اپراتور جایگزین گردد. همچنین این عدد در حافظه خواهد ماند تا زمانی که توسط اپراتور تعویض گردد.
FERRO    ۰۲۵۸ µm
BATCH COUNT 01
زمانی که تعداد قرائت های مورد نیاز انجام شوند، یعنی پیش فرض ۵ انجام گیرد، ۲ بوق شنیده شده و سپس صفحه نمایش درخواست شماره عملیات (job number) را می نماید. اگر از طریق تایپ شماره ۲۴۴ توسط اپراتور حالت auto-batch انتخاب شود، آنگاه وضعیت نرمال اطلاعات چند دسته ای (Multi-Batching) دوباره شروع می شود. در این حالت، صفحه نمایش در خط پایینی اقدام به نشان دادن عبارت AUTO BATCH OFF خواهد کرد.

حافظه های کالیبراسیون: برای کالیبراسیون های مخصوص که به طور موقت انجام می شوند، دستگاه دارای ۹ حافظه کالیبراسیون است که هر کدام کالیبراسیون خاصی را پذیرا بوده و اجازه می دهد که در صورت نیاز بتوان آنها را فراخوانی نمود.

ذخیره سازی حافظه کالیبراسیون {کد ۲۳۶}: اپراتور تنظیمات مورد نیاز ZERO و CAL را برای عملیات ویژه وارد خواهد کرد. اپراتور شماره ۲۳۶ را بر روی صفحه کلید وارد نموده و با ورود اولین شماره، صدای بوق را خواهد شنید. پس از آن صفحه نمایش حالت زیر را نشان خواهد داد.
STORE CAL MEMORY
CAL MEMORY No 0
پس از آن اپراتور شماره حافظه کالیبراسیون مربوطه را وارد خواهد نمود (از ۱ تا ۹) که در آن کالیبراسیون فعلی ذخیره می شود و حالت زیر بر روی صفحه نمایش نشان داده خواهد شد. دکمه ENTER فشرده شده و نمایشگر به حالت نمایش استاندارد قبلی خود همراه با پیغام Cal Mem Stored باز خواهد گشت. صفحه نمایش پس از قرائت بعدی به حالت نرمال خود بر خواهد گشت.
STORE CAL MEMORY
CAL MEM 0 STORED

یادآوری حافظه کالیبراسیون {کد ۲۳۶}: اپراتور شماره ۲۳۶ را بر روی صفحه کلید تایپ می کند که با ورود اولین شماره صدای بوق شنیده شده و نمایش قبلی بر روی صفحه ظاهر خواهد شد.
STORE CAL MEMORY
CAL MEMORY No 0
اپراتور دکمه ENTER را فشار داده و پس از آن صفحه نمایش حالت زیر را نشان خواهد داد.
CALL CAL MEMORY
CAL MEMORY No 0
توجه کنید که اگر CLEAR ENTER تایپ شود، این عملکرد باطل خواهد شد.
شماره حافظه کالیبراسیون مورد نیاز را که از قبل ذخیره شده، تایپ نمایید (این شماره بر روی خط پایینی نمایشگر نشان داده خواهد شد) و حال ENTER را بفشارید. حافظه کالیبراسیون درخواستی اکنون کالیبراسیون فعلی را تشکیل خواهد داد. پس از فشردن enter صفحه نمایش حافظه کالیبراسیون را نشان داده و آن را حدود ۳ ثانیه نمایش خواهد داد و بعد از آن به حالت نمایش استاندارد قبلی برخواهد گشت.
CAL MEM 0
NOW CALLED

محدوده های تنظیم دستگاه (فشردن دکمه ۲ و سپس دکمه enter ): اپراتور با فشردن شماره ۲ موجود بر روی صفحه کلید، صدای بوق را خواهد داشت و پس از آن ENTER را فشار خواهد داد. پس از آن نمایشگر بر روی خط بالایی عملیات تنظیم محدوده قبلی را نشان خواهد داد. ضمناً در خط پایینی عبارت NEW LIMIT به نمایش در می آید.
HI LIMIT      ۰۰۰۰ µm
NEW LIMIT 0000 µm
که می توان مقدار جدیدی برای HI LIMIT تایپ کرده و enter را فشرد. صفحه نمایش LO LIMIT را نیز نشان خواهد داد.
LO LIMIT      ۰۰۰۰ µm
NEW LIMIT  ۰۰۰۰ µm
که می توان مقدار جدیدی برای LO LIMIT تایپ کرده و enter را فشرد. پس از فشردن enter نمایشگر به حالت نمایش قبلی در آمده و نشان خواهد داد که محدوده ها تنظیم شده اند.
FERRO      ۰۰۰۰ µm
LIMITS SET
توجه داشته باشید که اگر مقادیر محدوده قبلاً وارد شده باشند، آنگاه در صورت فشردن ENTER این مقادیر به قسمت پایینی صفحه نمایش منتقل شده و در آنجا باقی خواهند ماند. ضمناً توجه کنید که برای حذف محدوده ها عدد  ۰۰۰۰را به عنوان محدوده مربوطه وارد نموده یا دکمه RESET را فشار دهید و یا این که CLEAR ENTERY را برای مقادیر HI یا LO بفشارید. توجه به این نکته ضرورت دارد که در هنگام کار در حالت THOU MIL (غیر متریک) مقادیر محدوده را می توان بر حسب واحدهای غیر متریک وارد نمود. برای قرائت مقادیر خارج از محدوده، خطا نشنان داده شده و ۶ دفعه صدای آلارم شنیده می شود. میزان خطا بر حسب درصد نشان داده شده که بیانگر اختلاف بین محدوده تنظیمی Hi یا Lo و میزان قرائت ویژه می باشد. صفحه نمایش به همین صورت باقی خواهد ماند تا زمانی که رابط مجدداً در اندود فرو رود که در این صورت شرایط آلارم محدوده، reset گردیده و یا بایستی دکمه clear entry را بفشارید.
FERRO      ۰۱۲۵ µm
HI ERROR   ۰۲۱%

FERRO      ۰۱۲۵ µm
LO ERROR   ۰۰ %
درصد خطا به صورت مقابل محاسبه می شود: ۱۰۰x(حد تعیین شده/اختلاف قرائت نسبت به حد تعیین شده)

کار مداوم دستگاه (CONTINUE) {کد ۲۳۷}: وقتی این کد انتخاب شود، از خاموش شدن اتوماتیک دستگاه جلوگیری شده و دستگاه به کار خود ادامه می دهد تا زمانی که توسط دکمه on/off خاموش شود. توجه داشته باشید که خاموش کردن دستگاه از طریق دکمه on/off، حالت کار مداوم دستگاه (CONTINUE) را reset کرده و پس از روشن کردن مجدد به حالت خاموش شدن اتوماتیک (Auto Power Off) باز خواهد گشت. اپراتور شماره ۲۳۷ را تایپ کرده و با ورود اولین شماره، صدای بوق را می شنود. در این حالت دستگاه وضعیت عملکرد مداوم را نشان می دهد.
FERRO      ۲۵۸ µm
CONTINUE MODE ON
با قرائت مقدار بعدی، صفحه نمایش به حالت استاندارد قبلی خود باز خواهد گشت.

حالت لحظه ای و موردی اطلاعات (Instant) {کد ۲۳۵}: مشخصه INSTANT به طور اتوماتیک عمل قرائت را بدون این که رابط از روی قطعه برداشته شود، انجام می دهد. در واقع این مشخصه برای اندازه گیری موقعیت هایی که با محدودیت روبرو هستیم، مفیدد می باشد. مشخصه یاد شده در حالت AUTO در دسترس قرار می گیرد یعنی در زمانی که دستگاه صرفنظر از موقعیت رابط، تقریباً هر ۳ ثانیه به طور اتوماتیک عمل قرائت را انجام می دهد. همچنین این مشخصه در حالت AUTOKEY نیز قابل دسترس است یعنی هنگامی که قرائت فقط با فشردن کلید enter انجام می شود. اپراتور عدد ۲۳۵ را تایپ کرده و با ورود نخستین شماره، صدای بوق را می شنود. سپس صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
AUTO           ۱ ENTER
AUTOKEY   ۲ ENTER
اگر ۱ ENTER را وارد دستگاه کنیم، آنگاه مشخصه Instant به طور اتوماتیک هنگامی که رابط در اندود قرار می گیرد، عمل قرائت را انجام می دهد. چنانچه ۲ ENTER را وارد دستگاه کنیم، آنگاه مشخصه Instant تقریباً هر ۳ ثانیه عمل قرائت را انجام می دهد تا زمانی که دکمه Enter فشرده شده و رابط در زیر حد آستانه قرار گیرد. صفحه نمایش زمانی که مشخصه انتخابی به صورت AUTO یا AUTOKEY باشد، به صورت زیر خواهد بود:
FERRO      ۰۲۵۸ µm
AUTO SELECTED

FERRO      ۰۲۵۸ µm
AUTOKEY SELECTED
سپس صفحه نمایش با قرائت مقدار بعدی به حالت استاندارد قبلی خود بر می گردد. توجه کنید که برای توقف قرائت مداوم در حالت AUTO بایستی دکمه CLEAR ENTRY را به مدت تقریباً ۴ ثانیه بفشارید تا بوق بلندی شنیده شود و یا این که دستگاه را خاموش و مجدداً روشن نمایید. برای خروج از حالت AUTOKEY، دستگاه را خاموش و دوباره روشن نمایید.

ضخامت نسبی (Profile) {فشردن ۷ و سپس enter}: این قابلیت امکان کالیبراسیون ویژه برای حالت صفر (Zero) را فراهم کرده و برای سطوحی استفاده می شود که از طریق سوزاندن تمیز شده اند. در ضمن امکان اندازه گیری اندود سطح فوقانی را در حالتی که چندین اندود روی هم قرار دارند، را نیز فراهم می سازد.
مثال: اگر یک اندود ۲۵ میکرونی دارای لایه اندود دیگری به اندازه ۵۰ میکرون در سطح فوقانی خود باشد، آنگاه قابلیت PROFILE به اپراتور امکان می دهد که دستگاه را در حالت صفر (Zero) برای ضخامت ۲۵ میکرون کالیبره کرده و آنگاه دستگاه Eban 3000 MK2 فقط لایه بالایی را اندازه گیری خواهد کرد. برای استفاده از این قابلیت، اپراتور نخست باید دستگاه را reset نماید. عمل قرائت ضخامت با قرار دادن رابط در اندود انجام خواهد شد. اپراتور دکمه ۷ را فشرده و صدای بوق را می شنود و آنگاه بایستی دکمه Enter را بفشارد. صفحه نمایش قرائت را انجام داده و PROFILE 0000 را نشان خواهد داد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
PROFILE   ۰۰۰۰ µm
اکنون اپراتور مقدار جدیدی را برای اندود تایپ کرده که در قسمت پایینی نمایشگر ارایه می شود و پس از آن دکمه ENTER را خواهد فشرد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
PROFILE SELECTED
آنگاه نمایشگر با قرائت مقدار بعدی به نمایش قبلی استاندارد خود باز خواهد گشت. پس از بازگشت صفحه نمایش به حالت استاندارد، می توان رابط را از روی اندود برداشت. برای خروج از حالت PROFILE، دکمه RESET را بفشارید. این عمل مقادیر ویژه ضخامت نسبی را reset کرده و به حالت کالیبراسیون استاندارد کارخانه باز می گردد.

تنظیم سال/ماه/روز (کد ۲۴۲) : این قابلیت به اپراتور امکان می دهد که زمان و تاریخ را وارد سیستم کند که این اطلاعات در پرینت و نیز هنگام ارسال اطلاعات به کامپیوتر مشهود خواهند بود. اپراتور شماره ۲۴۲ را وارد می کند و با ورود اولین عدد، صدای بوق را می شنود. آنگاه صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
DATE 00-00-0000
NEW 00-00-0000
کاراکترهای مناسبی که می توان آنها را تغییر داد، به ترتیب چشمک می زنند. برای تایپ کردن روز، ۰۱ enter را به کار ببرید. برای تایپ کردن ماه، ۰۲ enter را وارد نمایید. برای تایپ کردن سال، ۲۰۰۰ enter را به کار ببرید. توجه داشته باشید که در هر یک از این مراحل بایستی اطلاعات به طور صحیح وارد شوند و گرنه ساعت واقعی سیستم به درستی تنظیم نخواهد شد.
DATE 00-00-0000
NEW 01-02-2000

TIME 00-00
NEW 00-00
پس از این که زمان جدید وارد شده و Enter فشرده شود، صفحه نمایش به صورت لحظه ای مقدار زیر را نشان خواهد داد:
FERRO      ۰۰۰۰ µm
DATE-TIME SET
و پس از آن به نمایش استاندارد قبلی خود باز می گردد. توجه داشته باشید که اگر زمان و تاریخ فقط برای مشاهده مورد نیاز باشند، تایپ کد ۲۴۲ تاریخ را نشان داده که با فشردن Enter زمان را نیز ارایه خواهد داد. با فشردن مجدد Enter دستگاه به حالت نمایش نرمال خود در خواهد آمد. این عمل تنظیمات تاریخ و زمان را تغییر نخواهد داد بلکه تاریخ و زمان را از پرینت حذف می کند. برای نصب مجدد تاریخ و زمان بر روی پرینت، کد ۲۴۲ را تایپ کرده و تمام مراحل ثبت تاریخ و زمان را دوباره تکرار کنید تا عبارت DATE-TIME SET در صفحه نمایش ظاهر شود. توجه داشته باشید که چنانچه مسیر دسته اطلاعات موجود باز بوده و به عبارتی با یک شماره عملیات ذخیره نشده باشد، آنگاه تاریخ و زمان ارایه شده بر روی پرینت، تاریخ و زمان واقعی خواهند بود. تنها وقتی که مسیر دسته اطلاعات از طریق شماره عملیات معین بسته شود، زمان واقعی ورود اطلاعات در سیستم ذخیره خواهد شد.

چاپ اطلاعات دسته بندی شده (فشردن ۸ و سپس enter): عمل پرینت یا از طریق یک پرینتر سریال و یا از طریق پورت سریال کامپیوتر انجام می شود. اپراتور دکمه ۸ را فشرده، صدای بوق را می شنود و سپس ENTER را فشار می دهد و بدین سان صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
PRINTER ENTER
COMPUTER 1 ENTER
برای دریافت پرینت از طریق پرینتر، ENTER را فشار دهید و برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر و پرینت از طریق آن، ۱ ENTER را وارد نمایید. اکنون صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
BATCH No 2 ENTER
JOB No 3 ENTER
که درخواست دسته بندی اطلاعات را از طریق شماره توالی یا شماره عملیات می نماید.
۲ enter= دستیابی به اطلاعات دسته بندی شده از طریق شماره توالی که شماره نرمال دسته اطلاعات نیز می باشد.
۳ enter= دستیابی به اطلاعات دسته بندی شده از طریق شماره عملیات
صفحه نمایش با انتخاب شماره عملیات، JOB No را نشان داده و با انتخاب شماره توالی، BATCH No را به صورت نشان داده شده در زیر ارایه خواهد داد.
توجه: در صورت انجام عملیات چاپ از طریق شماره عملیات، فقط می توان اطلاعات را به طور جداگانه پرینت گرفت. چنانچه همه اطلاعات دسته بندی شده مورد نیاز باشند، آنگاه بایستی عمل پرینت را از طریق شماره توالی انجام داد که در این صورت ورود اطلاعات دسته بندی شده با عدد ۰ سبب پرینت تمام دسته اطلاعات ذخیره شده می گردد که قرار است قرائت شوند.
JOB NUMBER
۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ENT

BATCH No
۰۰۰ ENTER
اپراتور شماره اطلاعات دسته بندی شده (BATCH No) را وارد کرده و ENTER را فشار می دهد که با این عمل، BATCH No بر روی خط پایینی نمایشگر ظاهر می شود. توجه کنید که اگر ۰ به عنوان شماره توالی وارد شود، آنگاه تمام اطلاعاتی که باید قرائت شوند، چاپ می گردند. در غیر این صورت، اطلاعات انتخابی چاپ شده و صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
PRINTING BATCH
JOB 000000000000

PRINTING BATCH
BATCH No          ۰۰۰
پس از انجام عملیات چاپ، صفحه نمایش عبارت PRINT COMPLETE را نشان می دهد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
PRINT COMPLETE
برای انجام قرائت های بعدی، دستگاه به حالت نمایش استاندارد قبلی در می آید. توجه کنید که برای ابطال عملیات چاپ، می توانید در هر زمانی دکمه CLEAR ENTRY را بفشارید.

چاپ منحنی های هیستوگرام (کد ۲۳۴): این روش مشابه روش چاپ اطلاعات دسته بندی شده است با این تفاوت که هرگز اطلاعات را به کامپیوتر ارسال نمی کند و نیز برای جستجوی شماره عملیات، نیازمند به روز رسانی است. اپراتور کد ۲۳۴ را تایپ کرده و با ورود اولین شماره، صدای بوق را می شنود و به دنبال آن صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
BATCH No 2 ENTER
JOB No 3 ENTER
که در این حالت درخواست دسته بندی اطلاعات را از طریق شماره توالی یا شماره عملیات می نماید.
۲ enter= دستیابی به اطلاعات دسته بندی شده از طریق شماره توالی که شماره نرمال دسته اطلاعات نیز می باشد.
۳ enter= دستیابی به اطلاعات دسته بندی شده از طریق شماره عملیات
صفحه نمایش با انتخاب شماره عملیات، JOB No را نشان داده و با انتخاب شماره توالی، BATCH No را به صورت نشان داده شده در زیر ارایه خواهد داد.
JOB NUMBER
۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ENT

BATCH No
۰۰۰ ENTER
اپراتور شماره اطلاعات دسته بندی شده (BATCH No) را وارد کرده و ENTER را فشار می دهد که با این عمل، BATCH No بر روی خط پایینی نمایشگر ظاهر می شود. توجه کنید که اگر ۰۰۰ وارد شود، آنگاه تمام اطلاعاتی که باید قرائت شوند، چاپ می گردند. در غیر این صورت، اطلاعات انتخابی چاپ شده و صفحه نمایش به صورت زیر در می آید:
PRINTING BATCH
JOB 000000000000

PRINTING BATCH
BATCH No          ۰۰۰
پس از انجام عملیات چاپ، صفحه نمایش عبارت PRINT COMPLETE را نشان می دهد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
PRINT COMPLETE
برای انجام قرائت های بعدی، دستگاه به حالت نمایش استاندارد قبلی در می آید.

قفل کلیدها (فشردن ۶ و سپس enter): وقتی این مشخصه انتخاب شود، تمام کلیدها غیر فعال می گردند مگر کلید on/off و تا زمانی که شماره منحصر به فردی وارد دستگاه نشود، کلیدها همچنان غیر فعال خواهند بود. برای انتخاب این مشخصه، عدد ۶ را تایپ کرده و پس از شنیدن بوق، enter را بفشارید. صفحه نمایش به صورت لحظه ای، عبارت KEYBOARD LOCKED را نشان خواهد داد. اکنون صفحه کلید قفل شده است. عمل اندازه گیری را هنوز می توان انجام داد ولی هیچ کلیدی فعال نیست و با فشردن کلیدها، فقط صدای بوق شنیده می شود. برای باز کردن قفل، شماره ۹۸۷۴ را تایپ کنید که در این صورت، عبارت KEYBOARD UNLOCKED را به صورت لحظه ای نشان خواهد داد. تصور کنید که اکنون عملکرد کلیدها در دسترس اپراتور قرار دارد. اپراتور شماره ۶ را فشرده صدای بوق را می شنود و سپس Enter را می فشارد. صفحه نمایش به طور لحظه ای برای ۳ ثانیه عبارت KEYBOARD LOCKED را بر روی خط پایینی نمایش می دهد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
KEYBOARD LOCKED
و سپس به حالت نمایش استاندارد قبلی خود در می آید. پس از این که کد باز نمودن قفل (۹۸۷۴) تایپ شد، صفحه نمایش به مدت ۳ ثانیه به طور لحظه ای عبارت KEYBOARD UNLOCK را بر روی خط پایینی نشان خواهد داد.
FERRO      ۰۲۵۸ µm
KEYBOARD ULOCK
و سپس به حالت نمایش قبلی استاندارد خود باز می گردد.

نمایش حالت وضوح (backlight): حالت وضوح یا backlight را با تایپ کد ۲۳۹ می توان انتخاب کرد که سبب نورانی شدن صفحه نمایش می شود و تا زمانی که دستگاه خاموش و reset شود، به همین صورت باقی می ماند. در حالت روشن نمودن مجدد، صفحه نمایش نورانی نمی شود مگر این که عدد ۲۳۹ مجدداً تایپ شود. اپراتور عدد ۲۳۹ را تایپ کرده و صدای بوق را با ورود اولین عدد می شنود. صفحه نمایش مانند موارد مذکور در بالا نورانی خواهد شد.

پایان

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *